Kahramanmaraş Andırın yöresi tereyağlarının bazı kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some quality parameters of Kahramanmaraş/Andırın region's butter
- Tez No: 946591
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ili Andırın ilçesinin köylerinden 15 adet tereyağı örneği temin edilmiştir. Tereyağının bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özellikleri araştırılmış ve yağ asitleri kompozisyonu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; örneklerde kurumadde oranının %72,36-84,32, yağ oranının %67-83 aralığında değiştiği, tuz oranı bakımından örneklerin tamamının Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen %2 sınır değerinin altında olduğu belirlenmiştir. Titrasyon asitliği %0,172 – 0,681, asit değeri 0,27–1,89 mg KOH/g, peroksit sayısı 0,41–3,36 meq O2/kg yağ, iyot sayısı 20,58–38,34 değerleri arasında tayin edilmiştir. Örneklerdeki bütirik asit (C4:0), kaproik asit (C6:0), kaprilik asit (C8:0) ve kaprik asit (C10:0) oranlarının genel olarak düşük, palmitik asidin (C16:0) ortalama %36,84, oleik asidin (C18:1) ortalama %30,51 olduğu saptanmıştır. Örneklerin TAMB sayısı 3,02–7,30 log kob/g, koliform bakteri sayısı en yüksek 4,70 log kob/g, maya-küf sayıları ise en yüksek 6,48 log kob/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis publication was obtained from 15 memory samples from the villages of Andırın district of Kahramanmaraş province. Some physical, chemical, microbiological properties of butter were investigated and fatty acids were added. As a result of the research; It was determined that the dry matter retained in the samples was %72.36-84.32, the stored in fat was %67-83 changeable, and all of the samples were within the %2 limit specified in the Turkish Food Codex in terms of salt content. Titration acidity was determined between % 0.172-0.681, acid value was 0.27-1.89 mg KOH/g, peroxide number was 0.41-3.36 meq O2/kg fat, iodine number was determined between 20.58-38.34. Butyric acid (C4:0), caproic acid (C6:0), caprylic acid (C8:0) and capric acid (C10:0) ratios in the samples were generally low, palmitic acid (C16:0) was %36.84 on average, oleic acid (C18:1) was %30.51 on average. TAMB counts of the samples were determined as 3.02–7.30 log cfu/g, coliform bacteria count was the highest as 4.70 log cfu/g, and yeast-mold products were the highest as 6.48 log cfu/g.