Hisse senedi piyasasında teknik analiz ve temel analiz uygulamaları: BIST 50 üzerine bir inceleme
Applications of technical analysis and fundamental analysis in stock market: A study on BIST 50
  1. Tez No: 946597
  2. Yazar: MUSTAFA GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların borsaya olan ilgisi artmıştır. Dünyada yaşanan hastalıklar, savaşlar ve doğal afetler gibi olaylar sonucunda enflasyonist hareketler yaşanmıştır. Yatırımcılar tasarruflarının ve yatırımlarının değerini koruyabilmek için borsaya yönelmiş ve Borsa İstanbul'a olan ilgi artmıştır. Ancak birçok yatırımcı borsa hakkında bilgisi olmadan yatırım yaparak ciddi kayıplar yaşamıştır. Borsada yatırım yapmak için en yaygın kullanılan hisse senedi analiz yöntemleri, temel analiz ve teknik analiz yöntemleridir. Teknik analiz, geçmişteki fiyat hareketlerinden faydalanarak geleceği tahmin etmeye çalışmaktadır. Teknik analiz geçmişte olan fiyat hareketleri gelecekte de tekrarlanacağını iddia derken, geçmişte yatırımcıların aldıkları kararlar ve yapılan hatalardan dolayı belirli şekiller ortaya çıkmaktadır. Temel analiz, finansal tabloların, endüstrinin ve ekonominin analiz edilmesi esasına dayanmaktadır. Hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, temel analiz yaparken, şirketlerin zayıf ve güçlü yönlerini ortaya çıkarabilmek için finansal tablolardan faydalanmakta ve şirkete yatırım yapılıp yapılmayacağı konusunda karar vermektedirler. Bu çalışmanın amacı, BIST 50 indeksinde işlem gören firmalar için teknik analiz ve temel analiz yöntemlerini kıyaslayarak, hangi analiz yönteminin daha karlı sinyaller ürettiğinin belirlenmesidir. BIST 50 indeksinde işlem gören hisse senetleri için teknik analiz kapsamında SMA, RSI ve MACD indikatörleri ve temel analiz kapsamında PD/DD, F/K ve FD/FAVÖK oranları alım satım sinyallerinin tespitinde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, temel analiz kapsamında PD/DD, F/K ve FD/FAVÖK oranlarından kar elde edilebildiğine ve FD/FAVÖK oranının, diğer oranlara göre çok daha fazla getiri sağladığına işaret etmiştir. Yine, temel analiz kapsamında ikinci en yüksek kar F/K oranıyla ve en düşük kar ise PD/DD oranıyla elde edildiği tespit edilmiştir. Öte yandan çalışmada teknik analiz kapsamında, MACD, RSI ve SMA indikatörlerinin üçünden de kar elde edilebildiği bulgusuna varılmış ve MACD indikatörünün daha fazla hissede oransal karlı sonuçlar elde ettiği bulgusuna varılmıştır. Kısaca, hem teknik analiz hem de temel analizde elde edilen karların birbirine yakın olduğu ve bir analiz yönteminin diğerinden daha üstün olmadığı tespit edilmiştir. Bir diğer ifadeyle, indikatörlerin ve oranların tamamı başarılı olduğu için, bir yatırım yapılacağı zaman her iki analiz yönteminin de kullanılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of technology, people's interest in the stock market has increased. Inflationary movements have occurred regarding events such as diseases, wars, and natural disasters worldwide. Investors have turned to the stock market to protect the value of their savings and investments, and interest in Borsa Istanbul has increased. However, many investors have invested without knowledge of the stock market and have suffered serious losses. The most commonly used stock analysis methods for investing in the stock market are fundamental analysis and technical analysis. Technical analysis tries to predict the future by taking advantage of past price movements. While technical analysis claims that price movements in the past may be repeated in the future, certain shapes emerge due to the decisions and mistakes made by investors in the past. Fundamental analysis is based on the analysis of the financial statements, industry, and economy. Investors who want to invest in stocks use financial statements to reveal the weaknesses and strengths of companies while performing fundamental analysis and decide whether to invest in the company. This study aims to compare technical analysis and fundamental analysis methods to determine which analysis method produces more profitable signals in the BIST 50 index. SMA, RSI, and MACD indicators within the scope of technical analysis and PD/DD, F/K, and FD/FAVÖK ratios within the scope of fundamental analysis are examined in determining buy and sell signals for stocks traded in the BIST 50 index. The findings obtained indicate that profit can be obtained from PD/DD, F/K, and FD/FAVÖK ratios within the scope of fundamental analysis and FD/FAVÖK ratio provides much more returns than other ratios. Also, it is determined that the second highest profit is obtained with the F/K ratio and the lowest profit is obtained with the PD/DD ratio within the scope of fundamental analysis. On the other hand, it is found in the study that profit can be obtained from all three of the MACD, RSI and SMA indicators within the scope of technical analysis and that the MACD indicator obtained proportionally profitable results in more stocks. In brief, it is determined that the profits obtained in both technical analysis and fundamental analysis are close to each other and one analysis method is not superior to the other. In other words, it is recommended usin both analysis methods when making an investment since all of the indicators and ratios are successful.