Bir yumurta sürüsünde uygulanan farklı zorlamalı tüy döküm yöntemlerinin karşılaştırılması
An Investigation on the comparison of different force-moulting methods applied to laying flock
  1. Tez No: 9466
  2. Yazar: GAZİ ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR YUMURTA SÜRÜSÜNDE UYGULANAN PARKLI ZORLAMALI TÜY DÖKÜM YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Gazi ALTIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zeotekni Anadilim Dalı Danışman: Doç. Dr.Mesut TÜRKO?LU 1990, Sayfa: 71 Jüri: Doç. Dr. Mesut TÜRKO?LU Prof. Dr. Cemalettin Akpınar : Doç. Dr. Ramazan Yetişir Bu araştırmada, Hisex-Brovm yumurta tavuklarında uygulanan 4 farklı zorlamalı tüy döküm yöntemlerinde, canlı ağırlık, yumurta verimi, ölüm oranı, yumurta iç ve dış kalite özellikleri bakımından birbirleriyle karşılaştırılarak uygun bir yöntem belirlenmesine çalışılmıştır. Deneme gruplarında, deneme sonu canlı ağırlıkları sırasıyla 1. grupta 2.24 kg, 2. grupta 2.15 kg, 3. grupta 2.16 kg, 4. grupta ise 2.13 kg olarak belirlenmiş olup, gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamış tır. Grupların 4 aylık ikinci dönem ortalama yumurta verimi ortalamaları ise, 1. grupta 86.2 adet, 2. grupta 83.7 adet, 3. grupta 87.5 adet, 4. grupta ise 83.5 adet yumurta elde edilmiştir. Yapılan istatistiki analiz sonucunda gruplar arasında önemli bir farklılığa rastla nılmamıştır. Uygulanan 4 farklı yöntemde, ölüm oranları 2. dönem için sırasıyla % 2.22, % 2.27 ', % 0 ve %0 olarak bulunmuş olup gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmada yumurta iç ve dış kalite özellikleri bakımından yapılan karşılaştırmada.ise gruplar arasında ki farklılıklar istatistiki bakımdan önemsiz bulunmuştur.iv Deneme sonuçları çeşitli verim özellikleri bakımından herhangi bir yöntemin diğer bir yönteme göre önemli bir farklılığın olmadığını ortaya koymuştur. Bu sonuç üreticilerin kendi çiftlik şartlarına göre, çalışmada yararlanılan yöntemlerden işletme şartlarına uygun olan birini seçerek uygulamasının mümkün olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Zorlamalı tüy dökümü, Yumurta verimi, canlı ağırlık, yumurta kaliteleri, ak indeksi, sarı indeksi, şekil indeksi, sarı rengi, ölüm oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON THE COMPARISON OP DIFFERENT FORCE-MOULTING METHODS APPLIED TO LAYING FLOCK Gazi ALTIN. Ankara University- Graduate School of Natfiral and Applied Sciences Department of ı Animal Husbandry- Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Mesut TÜRK0?LU 1990, Page: 71 Jury: Assoc. Prof.Dr. Mesut TÜRKO?LU Prof. Dr. Cema lettin Akpinar Assoc. Prof. Dr. Ramazan Yetişir In this research, it is aimed to determine a suitable force-moulting method, by means of comparing 4 different methods applied to Hisex Brown layers 1 with respect to live weights, egg production, mortality and external and internal egg quality characteristics. Body weights determined in the experimental groups are 2.240 g in the first group, 2.150 g in the second group, 2.160 g in the third group and 2.130 g in the fourth group and there was no significant diffe rences among the group. Average egg production of groups for four months in the second period are determined as 86.2(lst group), 83.7 (2nd group), 87.5 (3rd group) and 83.5 (4th group). According to statistical analysis, no significant diffe rence was found. Mortality rates for second period were respecti vely? # 2.22, fo 2.27, 1" 0.0 and $> 0.0 and there was no significant difference among the groups. In comparisons of internal and external egg quality, differences found among the groups were not statistically different.vi Experimental results showed that any method was not superior than others in regard to various production prosperties examined this, result is showing that egg producers can choose any one of these methods used in this study paying attention to their own farms conditions. KEY WORDS: Force moulting, egg production, live weight, egg qualities, albumen index, egg yolk index, shape index, yolk, mortality.