Kahverengi yumurtacı yerli hibrid ebeveynlerinde soy içi seleksiyonun etkinliği üzerinde araştırmalar
Inevestigations on the efficiency of within-strain selection in brown domestic layer parents
  1. Tez No: 9465
  2. Yazar: MUSTAFA SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. METİN YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi KAHVERENGİ YUMURTACI YERLİ HİBRİD EBEVEYNLERİNDE SOY İÇİ SELEKS İYONUN ETKİNLİ?İ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mustafa SOYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin. Dalı Danışman: Er of.Dr. S. Metin YENER 19.89, Sayfa: 67 Jüri: Prof.Dr. S. Metin YENER Doç. Dr. Numan AKMAN Doç. Dr.Ramazan YETİŞİR Bu çalışma soy içi seleksiyonun hibrid yetiştirici ligindeki etkinliğini izlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede Ankara tavukçuluk Araştırma Enstitüsünde elde edilen ve günlük civcivlerinde tüy rengine göre cinsiyet tayinine imkân veren Pe baba soyu ve Re ana soyundan horoz ve tavuklar kullanılmıştır. Bu soylar içinde iki generasyon üvey ve özkardeş verimlerine dayalı soy içi seleksiyon yürütülmüştür. Daha sonra bu soylardan elde edilen hibridler, melez döllerin performanslarına göre iki generasyon selekte edilmiş ebeveynlerden elde edilen hibridlerle eşit çevre şartlarında mukayese edilmişlerdir. Yapılan mukayesede, 60 haftalık yaşa kadarki yumurta verimi bakımından gruplar arasında farklılık bulunamamıştır. Yumurta ağırlığı bakımından gruplar arasındaki fark önemlidir(P< 0.01). Melez döllerin performanslarına göre ıslah edilen ebeveynlerden elde edilen hibridler ortalama 1.52 g daha ağır yumurta vermişlerdir. Soy içi seleksiyonla ıslah edil meye çalışılan Pe baba soyunda yumurta veriminde seleksiyonla bir generasyonda 14.5 adet, Re ana soyunda ise 2.75 adetlik bir artış meydana gelmiştir. Aynı soylarda yumurta ağırlığında meydana gelen değişmeler sırasıyla -0,1 g ve 1.8 g olarak gerçekleşmiştir. Gruplarda yumurta s-erimi ve ağırlığına ait varyanslarda ikinci generasyonlarda azalmalar tespit edilmiştir.Baba ve ana soylarında gerek seleksiyon sonuçlarından gerekse akrabalar arası benzerlikten yararlanarak 43 haftaya kadarki yumurta verimine ait kalıtım dereceleri de hesaplanmıştır. Seleksiyon sonuçlarından yararlanarak hesaplanan kalıtım dereceleri Pe baba soyunda 0.30, Re ana soyunda 0.20 olarak bulunmuştur. Baba- bir üvey kardeşler arası benzerlikten yararlanarak bulunan kalıtım dereceleri baba soyunda 0,29+0.112, ana soyunda 0,24+0.101, üvey ve özkardeşler arası benzerlikten yararlanarak bulunan kalıtım dereceleri h, ve olmak üzere sırasıyla baba soyunda 0.39+0,207 ve 0.30+ 0.172, ana soyunda 0.45+0.246 ve 0,47+o7237, ana-yavru benzerliğinden yararlanarak bulunan kalıtım dereceleri ise baba soyunda 0,43+0.152, ana soyunda 0,16+0,116 olarak bulunmuştur. AHâKTAR KELİMELER: Hibrid, soy içi seleksiyon, melez döllerin performansına göre seleksiyon, kalıtım derecesi, yumurta verimi, fenotipik varyans.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFICIENCY OP WITHIN-STRAIN SELECTION IN BROWN DOMESTIC LAYER PARENTS Mustafa SOYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Husbandry- Supervisor: Prof.Dr. S. Me tin YENER 19S?, Page: 67 Jury: Prof.Dr. S. Me tin YENER Assoc. Prof.Dr. Human AKMAN Assoc. Prof.Dr.Rama zan YETİŞİR This study was carried out for the purpose of investigating the efficiency of within-strain selection in hybrid breeding. In the experiment the Pe sire strain and the Re dam strain developed at the Poultry Research Institute of Ankara were used. In these strains sexing based on the feather colour is possible in day old chicks. In these strains, family selection was carried out for two generations based on the performance of half and full-sib families. The hybrids obtained from these animals were compared under the same environmental condi tions with the hybrids acquired from the parents deve loped according to their crossbred progeny performance for two generation. No difference was found between the two groups in egg production up to the 60 weeks of age.