Regresyon analizinde tek bir sapan değerin outlier 'in' belirlenmesine ilişkin metodların mukayesesi
The Comparision of a single outlier detection methods in regression analysis
  1. Tez No: 9467
  2. Yazar: BURHAN ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
iii ÖZET Doktora Tezi REGRESYON ANALİZİNDE TEK BİR SAPAN DE?ERİN“OUTLIER 'İN”BELİRLENMESİNE İLİŞKİN METODLARIN MUKAYESESİ Burhan ÇİL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Ânabilim Dalı Danışman: Doç. Dr.Fikret GÜRBÜZ 1990, Sayfa: 107 Jüri : Doç. Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. A. Alptekin ESİN istatistik gözlem sonucunda elde edilen sayısal değerlerin incelenmesinde zaman zaman bir veya daha fazla gözlemin, diğer gözlemlerin daha çok uzağında kalması ile karşılaşılır, işte, böyle gözlemlere sapan değer denir. Bu çalışmada, doğrusal regresyon modellerinde tek bir sapan değer belirlemesine ilişkin önerilen on iki metod irdelenmiş, daha sonra, bu metodlarm mukayesesi yapılmıştır. Mukayesede“simulasyon analizi”tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, bundan dolayı, simulasyon analizi tekniği hakkında da kısa bilgi verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sapan değerler (outliers), doğrusal regresyon "mode İler i, artıklar, student türü artıklar.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Ph.D. Thesis THE COMPARISION OF A SINGLE OUTLIER DETECTION METHODS IN REGRESSION ANALYSIS Burhan ÇİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor Assoc. Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ 1990, Page: 107 Jury : Assoc. Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof.Dr. Tahsin RESiCi Prof.Dr. A. Alptekin ESİN In the analysis of observed data, frequently analyst faces with the situation of one or more of observations falling aside off the main body of the data. These are known as outliers. In this study, the twelve of methods proposed in the literature concerning single outlier in regression analysis and compared. The comparison is simulated data and a brief review technique has been presented. the detection of a has been reviewed carried out with of the simulation KEY WORDS : Outliers, Linear regression models, Residuals, Studentized residuals.