Damızlık tavuk yumurtalarına ın ovo formül ürün enjeksiyonunun kuluçka parametreleri, bazı organ özellikleri ve ileum histolojisi üzerine etkileri
The effect of in ovo formula product injection in breeder eggs on incubation parameters, some organ characteristics and ileum histology
  1. Tez No: 730782
  2. Yazar: OĞUZHAN ERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, damızlık tavuk yumurtalarına in ovo formül ürün enjeksiyonunun kuluçka parametreleri, civciv kalitesi, bazı organ özellikleri ve ileum histolojisi üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede 42. haftalık yaşta Atak-S ebeveyn sürüsünden elde edilen 400 adet döllü yumurta kullanılmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine uygun olarak 4 grup, 4 tekerrür ve her tekerrürde 25 adet yumurta olacak şekilde oluşturulmuştur. Formül ürün kuluçkanın 18. gününde hava kesesine farklı oranlarda hazırlanan sıvı bir solüsyon formunda uygulanmıştır. Deneme grupları enjeksiyon yapılmamış kontrol (K) grubu, %1,25 formül ürün içeren solüsyondan 0.5 ml/yumurta enjekte edilen grup (F1), %2,5 formül ürün içeren solüsyondan 0.5 ml/yumurta enjekte edilen grup (F2), %5 formül ürün içeren solüsyondan 0.5 ml/yumurta enjekte edilen grup (F3) olarak dizayn edilmiştir. Çıkış günü kuluçka parametreleri ve civciv kalitesi ile ilgili parametreler çıkış sağlayan bütün civcivler kullanılarak hesaplanmıştır. Organ özellikleri ve ileum histolojisi için her gruptan rastgele seçilen 6 adet toplamda 24 adet dişi civciv kullanılmıştır. Deneme sonunda, çıkış gücü, embriyonik ölüm ve ıskarta civciv oranı incelendiğinde en iyi sonucun F2 grubunda bulunduğu, kontrol ve F1 grubunda ise istatistiksel olarak bir fark olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05). Civciv kalitesi, civciv ağırlığı ve civciv uzunluğu F1 grubunda artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of in ovo injection of formula product on incubation parameters, chick quality, same organ characteristics and ileum morphology. A total of 400 fertilized eggs from 42 weeks of aged Atak-S parents were assigned to 4 treatments of 100 eggs each (25 eggs/4 replicates/treatment). For experimental groups, formula product was diluted with sterile distilled water at different rates. The treatments were: Control (eggs without in ovo injection), F1 (%1.25 formula product solution), F2 (%2.5 formula product solution), F3 (%5 formula product solution). 0.5 ml solution of each treatment was injected to the air sac on the 18th day of incubation. At day of hatch, incubation and chick quality parameters were obtained by using all chicks, then six chicks per treatment (a total of 24) were randomly selected for organ characteristics and ileum morphology. The results show that F2 group, among all groups, has the best results in terms of hatching rate, embryonic mortality, and cull chick rate, but there is no statistical difference between control and F1 (P>0.05). F1 showed an increasing effect on chick quality, weight, and length parameters. Villus length, crypt depth and Lamina muscularis mucosal thickness significantly increased in F2 group comparing to the others. However, it has been found that %5 in ovo injection of formula product showed negative effects on hatching rate, embryonic mortality and cull chick rate, chick length, pasgar score and yolk-free chick weight. In summary, it was determined that %1.25 (F1) and %2.5 (F2) in ovo application of formula product has positive effects, but at a rate of %5 (F3) application showed negative effects on chicks at hatch.