Kahramanmaraş ili sivrisinek türleri ve mevsimsel popülasyon yoğunluğu
Mosquito species of KahramanmaraŞ province and seasonal population density
  1. Tez No: 946628
  2. Yazar: ZEKERİYA YURDABAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Zooloji, Biology, Bioengineering, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Dünyada toplam 3.500'den fazla sivrisinek türü belirlenmiştir. Sivrisinekler, sıtma ve Batı Nil virüsü gibi milyonlarca insanı tehdit eden hastalıkları bulaştırma yetenekleriyle bilinen küçük böceklerdir. Sivrisineklerde endemizm görülmemektedir. Genellikle Dünya'nın her bölgesinde, kan emebilecekleri canlıların yaşadığı tüm iklim kuşaklarında yaygındırlar. Sivrisineklerin insan ve hayvanlardan kan emmeleri, çok sayıda öldürücü ve salgın hastalığın etkenini taşımaları nedeniyle kan emici böcekler arasında sağlık ve ekonomik yönden en önemli yeri işgal ederler. Genel olarak sivrisinekler, ciddi hastalık veya ölüme neden olabilecek çeşitli hastalıkları bulaştırabildikleri için Türkiye'de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de hem yerli hem de istilacı türler de dahil olmak üzere bir dizi sivrisinek türü tespit edilmiştir. Bunların arasında hastalık vektörü olarak bilinen Aedes albopictus Türkiye'de tespit edilmiştir. Kahramanmaraş ilinde oldukça yüksek popülasyona sahip sivrisinek türlerinin hangi türler olduğu, hangi alanlarda yaşadıkları, üreme alanlarının özelliklerini belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmamıştır. Kahramanmaraş iline bağlı merkez ilçeleri ve Elbistan, Afşin, Pazarcık, Göksun, Andırın, Çağlayancerit, Türkoğlu, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde belirlenen çeşitli habitatlarda sivrisineklerin larva dönemleri örneklenecek ve tür seviyesinde tanımlanacaktır. Bu çalışmayla Kahramanmaraş sivrisinek türleri ve üreme alanlarının belirlenmesiyle elde edilecek veriler gelecekte ilimizde yapılacak olan mücadele çalışmalarında kullanılarak halk sağlığı alanında yapılacak mücadelede başarı oranının arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
A total of more than 3,500 mosquito species have been identified in the world. Mosquitoes are tiny insects known for their ability to transmit diseases that threaten millions of people, such as malaria and West Nile virus. Endemism is not seen in mosquitoes. They are common in all regions of the world, in all climatic zones inhabited by creatures that can suck blood. Mosquitoes occupy the most important place in terms of health and economy among blood-sucking insects because they suck blood from humans and animals and carry the agents of many lethal and epidemic diseases. In general, mosquitoes are an important public health problem in Turkey as they can transmit various diseases that can cause serious illness or death. A number of mosquito species have been identified in Turkey, including both native and invasive species. Among them, Aedes albopictus, known as the disease vector, has been detected in Turkey. No research has been conducted to determine which mosquito species with a very high population are, in which areas they live, and the characteristics of their breeding areas in Kahramanmaraş. The larval stages of mosquitoes will be sampled and defined at the species level in various habitats determined in the central districts of Kahramanmaraş province and Elbistan, Afşin, Pazarcık, Göksun, Andırın, Çağlayancerit, Türkoğlu, Nurhak and Ekinözü districts. With this study, it is aimed to increase the success rate in the fight to be made in the field of public health by using the data to be obtained by determining the mosquito species and breeding areas in Kahramanmaraş in the future control studies in our province.