İşbirlikli öğrenme modelinin 7. Sınıf öğrencilerinin fen dersine yönelik bazı duyuşsal öğrenim çıktılarına etkisi
Effect of collaborative learning model on some affective learning outcomes of 7th grade students in science course
  1. Tez No: 946629
  2. Yazar: SAFİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA YILDIRIM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. Sınıf fen bilimleri dersinin öğretiminde işbirlikli öğrenme modelinin öğrencilerin bazı duyuşsal öğrenim çıktılarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma Muş'ta bir devlet okulunda 2023-2024 akademik yılı güz döneminde, 7. Sınıf düzeyinde 21 öğrenci ile yapılmıştır. Deney grubunu 3 erkek ve 6 kız öğrenci oluştururken, kontrol grubu öğrencilerini ise 5 erkek ve 7 kız öğrenci oluşturmaktadır. Uygulamanın gerçekleştiği 4 hafta toplam 20 ders saatinde Hücre ve Bölünmeler ünitesi deney grubunda İşbirlikli Öğrenme Yönteminin Jigsaw tekniği ile kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına dayalı öğretim ile işlenmiştir. Karma araştırma yönteminden sıralı açıklayıcı karma desenin kullanıldığı çalışmanın nicel boyutunda ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise öğrencilerin işbirlikli öğrenme modeline ilişkin düşünceleri ve görüşleri analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Fen Dersi Tutum Ölçeği, Fen Dersi Kaygı Ölçeği ve Yazılı Görüş Formu kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında fen dersi tutum ölçeği ve fen dersi kaygı ölçeği ile uygulama öncesi ve sonrasında ölçümler yapılmıştır. Verilerin analizini yapmak için nicel analizde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmada örneklem büyüklüğü 30'dan küçük olduğu için nicel analizde non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile Manny Whitney-U testi kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak için yazılı görüş formu kullanılmıştır. Nitel verilerin analizde içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerin fen dersi tutum ölçeği ve fen dersi kaygı ölçeği ön-son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yine deney ve kontrol gruplarının tutum ve kaygı son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Ancak araştırmanın nitel kısmında öğrencilerin işbirlikli öğrenme yöntemi hakkında, ders ilgisini arttırdığına, dersi eğlenceli hale getirdiğine ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirdiğine dair olumlu düşüncelere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the cooperative learning model on some affective learning outcomes of students in the teaching of 7th-grade science course. The research was conducted at a public school in Muş during the fall semester of the 2023-2024 academic year with 21 7th-grade students. The experimental group consisted of 3 male and 6 female students, while the control group consisted of 5 male and 7 female students. The unit“Cell and Division”was taught in the experimental group using the Jigsaw technique of the Cooperative Learning Method, while the control group used instruction based on the current curriculum for a total of 20 class hours over the four weeks of the study. The study employed a sequential explanatory mixed research design, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, for the quantitative dimension. The qualitative dimension analyzed students' thoughts and opinions regarding the cooperative learning model. The Science Attitude Scale, the Science Anxiety Scale, and the Written Opinion Form were used as data collection tools. Pre- and post-intervention measurements were taken with the Science Attitude Scale and the Science Anxiety Scale in the experimental and control groups. SPSS was used for quantitative data analysis. Because the sample size in the study was less than 30, the Wilcoxon Signed Rank Test and the Manny Whitney U test were used for quantitative analysis. A written feedback form was used to collect qualitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. The study found no significant difference between the pre- and post-test scores of the science course attitude scale and the science course anxiety scale of the experimental group students. When the attitude and anxiety posttest mean scores of the experimental and control groups were compared, no significant difference was found between the two groups. However, the qualitative study concluded that students had positive opinions about the cooperative learning method, claiming that it increased course interest, made the course more enjoyable, and fostered friendships.