AB ülkelerinde kamu borçlarının çevresel kalite üzerindeki etkisi
The impact of public debt on environmental quality in EU countries
  1. Tez No: 946660
  2. Yazar: AZAD ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Son yıllarda evrensel düzeyde çevre kirliliğinin çok yüksek boyutlara ulaştığı bilinmektedir. Çevre kirliliği ile mücade etme hususunda ulusal ve uluslararası düzeyde birçok girişimlerin yapıldığı görülmektedir. Özellikle AB ülkelerinin çevre kirliliğine dair girişimleri incelendiğinde bu ülkelerde çevre kirliliğini azaltmak kanunen zorunlu bir duruma gelmiştir. Öte yandan bu ülkeler, Rusya ülkesine olan enerji bağımlılıklarını azaltmak amacıyla çevre dostu enerji teknolojilerine yatırım yapmaktadır. Bu teknolojilere yatırım yapmak için vergiler ve harcamalar önemli bir rol üstlenmesinin yanında kamu borçları da çevresel kaliteyi artırmada önemli bir araç olabilir. Alınan borç ülkenin ekonomik büyüme üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve çevresel kaliteyi etkileyebilir. Bu çalışmada 1995-2021 dönemi için 20 AB ülkesinde kamu borçları ve ekonomik büyümenin yük kapasitesi faktörü üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada kullanılan YKE modelinde ve serilerde yatay kesit bağımlılığı var olup olmadığı testlerle analiz edilmiştir. Bu çerçevede üç temel test (CDLM1 CDLM2 ve CD) yoluyla yatay kesit bağımlılığı araştırılmıştır. YKE modelinde ve serilerde yatay kesit bağımlılığı olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra eğim katsayılarını belirlemek için Pesaran ve Yamagata (2008) delta testi uygulanmış ve heterojen eğimlerin varlığı bulunmuştur. Değişkenlerin durağanlık düzeylerini belirlemek için Pesaran CIPS birim kök testi uygulanmış ve serilerin birinci farkta durağan hale gelmiştir. Uzun dönemli ilişki Durbin - Hausman panel eşbütünleşme testiyle araştırılmış, değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Bu eşbütünleşme ilişkisine yönelik uzun dönem katsayı tahminleri AMG ve DCCE yöntemleriyle panel ve ülkeler için sınanmıştır. Çalışmada kısa dönemli ilişkiyi araştırmak için Emirmahmutoglu - Kose panel nedensellik testinde kullanılmıştır. Son olarak test bulguları analiz edilerek politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that environmental pollution has reached very high levels at the universal level in recent years. It is seen that many initiatives have been made at the national and international level to combat environmental pollution. Especially when the initiatives of EU countries regarding environmental pollution are examined, it is seen that reducing environmental pollution has become a legal obligation in these countries. On the other hand, these countries are investing in environmentally friendly energy technologies in order to reduce their energy dependence on Russia. In addition to the important role of taxes and expenditures in investing in these technologies, public debts can also be an important tool in increasing environmental quality. The debt taken has a strong effect on the economic growth of the country and can affect environmental quality.This study investigates the effect of public debt and economic growth on the load capacity factor in 20 EU countries for the period 1995-2021. In this study, the presence of cross-sectional dependence in the YKE model and series used was analyzed with tests. In this framework, cross-sectional dependence was investigated through three basic tests (CDLM1, CDLM2 and CD). It was determined that there was cross-sectional dependence in the YKE model and series. Then, Pesaran and Yamagata (2008) delta test was applied to determine the slope coefficients and the existence of heterogeneous slopes was found. Pesaran CIPS unit root test was applied to determine the stationarity levels of the variables and the series became stationary in the first difference. Long-term relationship was investigated with Durbin - Hausman panel cointegration test and cointegration relationship was found between the variables. Long-term coefficient estimates for this cointegration relationship were tested for the panel and countries with AMG and DCCE methods. Emirmahmutoglu - Kose panel causality test was used to investigate the short-term relationship in the study. Finally, test findings were analyzed and policy recommendations were presented.