Koronavirüs pandemisinde stresle başa çıkma tarzlarının ruh sağlığına olan etkisi
The effects of coping styles with stress on mental health in coronavirüs pandemic
  1. Tez No: 946677
  2. Yazar: HİKMET ZEHRA EVLİYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Psikoloji, Public Health, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, koronavirüs pandemisinde ruhsal belirtilerle ilişkili faktörler ve başaçıkma tarzlarını incelemektedir. 813 kişinin katıldığı araştırma çevrimiçi ortamda yapılmıştır. Çalışmada veriler sosyodemografik form, Kısa Semptom Envanteri, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği ile toplanmıştır. 2 kısımdan oluşan tezin ilk bölümünde verilerin analizi için Spearman korelasyon, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İkinci bölümde ise tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Cinsiyet, kronik hastalığa sahip olma, yaşanışan şehir, çalışma süresinin ruhsal belirtilerle istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi saptanmamıştır (p>.05). Buna karşın, çocuk sahibi olma, psikolojik destek alıyor olma, medeni hal, meslek, iş durumu ve haber izleme süresinin ruhsal belirler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The dissertation examines the sociodemographic factors associated with the psychological symptoms and coping strategies during the Covid pandemic. Data were collected by sociodemographic form, Brief Symptom Inventory and Coping Styles Scale. This research -which was conducted by a mix of methods- has 2 parts: In the first part, data were examined by Spearman correlation, Maann-Whitney U and Kruskal Wallis test. In the second part, thematic analysis has been used. According to results, there is no statistical relationship between the psychological symptoms and the patients' gender, whether they have chronic disease or not, cities where they live and duration of work (p>.05).