Alıce Walker'ın Renklerden Moru ve Tonı Morrıson'ın Katran Bebek romanlarının ekofeminizm çerçevesinde analizi
An analysis of Alice Walker's The Color Purple and Toni Morrison's Tar Baby in the framework of ecofeminism
  1. Tez No: 946695
  2. Yazar: DUYGU KORONCU ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜNİZ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, ekofeminizm merceğinden, Alice Walker ve Toni Morrison'ın Renklerden Moru ve Katran Bebek adlı edebî eserlerinde toprağa bağlılık, ırk, cinsiyet kavamlarının nasıl ele alındığını incelemektedir. Karakterlerin doğal dünyada yer değiştirmeyi, sömürüyü ve dayanıklılığı nasıl deneyimlediğine bakılarak eserler analiz edilmiş; kadınlara yönelik baskı ve çevrenin bozulması arasındaki bağlantı ele alınmıştır. Karakterlerin çevreleriyle olan ilişkileri, toprağa olan bağlılıkları, kendilerini nasıl iyileştirdikleri ve kendilerini keşfetme süreçlerinde oynadıkları rolün nasıl tasvir edildiği araştırmanın ana konularını oluşturmaktadır. Katran Bebek'teki karakterlerden Germaine aracılığıyla toplumsal baskıların ve zorla yerinden edilmenin etkilerini, Jadine aracılığıyla köklerine yabancı hissetmenin doğurduğu sonuçları anlatılmaktadır. Öte yandan, Walker'ın Renklerden Moru eserindeki Celie'nin yolculuğu, toprakla olan bağlantıyla beslenen ve doğaya duyulan derin saygının siyahi kadınlara uygulanan baskı karşısında nasıl bir dayanıklılık ve metanet kaynağı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda Morrison ve Walker, toprağın beyaz ırktan olmayan kadın karakterler için önemini ortaya koymuş; doğayla kurulan manevi bağın bu kadınların özgürlüğe giden yoldaki rolünü gözler önüne sermiştir. Mevcut çalışmada karakterler ekofeminizm akımının özellikleri ışığında ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how concepts of attachment to the land, race, and gender are addressed in Alice Walker and Toni Morrison's literary works The Color Purple and Tar Baby through the lens of ecofeminism. The works are analyzed by looking at how the characters experience displacement, exploitation, and resilience in the natural world; the connection between women's oppression and environmental degradation is examined. The main subjects of the research are the characters' relationships with their environment, their attachment to the land, how they heal themselves, and how their roles in their processes of self-discovery are depicted. The effects of social oppression and forced displacement are narrated through Germaine, a character in Tar Baby, and the consequences of feeling alienated from one's roots are narrated through Jadine. On the other hand, Celie's journey in Walker's The Color Purple demonstrates how a deep respect for nature, nourished by a connection to the land, provides a source of resilience and fortitude in the face of oppression inflicted on black women. In this context, Morrison and Walker reveal the importance of the land for women of color; The spiritual bond established with nature has revealed the role of these women on their path to freedom. In the present study, the characters have been analyzed in detail in the light of the characteristics of the ecofeminism movement.