Hate speech and discriminatory language in multiplayer battle arena games: A mixed methods study on player experiences
Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası oyunlarında nefret söylemi ve ayrımcı dil: Oyuncu deneyimleri üzerine karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 946697
  2. Yazar: EMRE MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışma, dijital oyun ortamlarında ortaya çıkan nefret söylemi ve ayrımcı dilin sosyolojik yapısını ve dinamiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, farklı demografik gruplardan oyuncuların nefret söylemine maruz kalma deneyimleri, algıları, başa çıkma stratejileri ve bu söylemin duygusal ve psikolojik etkileri incelenmiştir. Geniş oyuncu kitlesi ve rekabetçi dinamikleri nedeniyle çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) türündeki Mobile Legends: Bang Bang (MLBB), araştırma örneklemi olarak seçilmiştir. Oyuncuların oyun oynama deneyimlerinden yola çıkarak dijital oyunlardaki nefret söylemi ve ayrımcı dilin ele alındığı bu çalışmada, nitel karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler, dijital etnografi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve analiz sürecinde Maxqda programından yararlanılmıştır. Bulgular, etnik köken, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, yaş, siyasi ve dini kimlikler temelinde hedef alınan oyuncuların sistematik bir dışlanmaya maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Araştırma, nefret söyleminin ekonomik, kültürel, sosyal ve sembolik sermaye dinamikleriyle iç içe geçtiğini ve çevrimiçi çözülme etkisiyle daha da güçlendiğini göstermektedir. Oyuncuların nefret söylemiyle başa çıkmak için iletişimi kısıtlama, sessizlik, mizah, kimlik gizleme, raporlama, misilleme ve karşı-söylem gibi stratejiler geliştirdiği ancak bunların nefret söylemini önlemede yetersiz kaldığı saptanmıştır. Ayrıca, oyuncuların zamanla nefret söylemine karşı duyarsızlaştığı ve bu söylemin dijital oyun kültürü içinde normalleştiği belirlenmiştir. Dijital oyunların yalnızca bir eğlence aracı olmadığı, aynı zamanda toplumsal çatışmaların dijital yansımalarının görüldüğü etkileşimli alanlar olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the sociological structure and dynamics of hate speech and discriminatory language in digital gaming environments. It examines players' experiences of exposure to hate speech, their perceptions, coping strategies, and the emotional and psychological effects across different demographic groups. Due to its large player base and competitive nature, the multiplayer online battle arena (MOBA) game Mobile Legends: Bang Bang (MLBB) was selected as the research sample. Using players' gaming experiences as a foundation, the study employs a qualitative mixed-method research design, with data collected through digital ethnography and semi-structured interviews and analyzed using Maxqda software. The findings reveal that players targeted based on ethnicity, gender, sexual orientation, disability, age, and political or religious identities are subjected to systematic exclusion. Additionally, the study demonstrates that hate speech is intertwined with economic, cultural, social, and symbolic capital dynamics and is amplified by the online disinhibition effect. While players adopt coping mechanisms such as limiting communication, remaining silent, using humor, concealing their identity, reporting, retaliation, and engaging in counter-speech, these approaches were found insufficient in preventing hate speech. Furthermore, the findings indicate that players gradually become desensitized to hate speech, leading to its normalization within gaming culture. Ultimately, the study concludes that digital games are not merely entertainment platforms but also interactive spaces where social conflicts are digitally reflected.