Aşırı izleme bağımlılığının psikolojik sağlamlık ve yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisi: yetişkin bireyler üzerinde bir araştırma
The effect of overwatching addiction on psychological resilience and life satisfaction: a study on adults
- Tez No: 946717
- Danışmanlar: DR. SELİN ERYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut araştırma, aşırı izleme bağımlılığının bireylerin psikolojik sağlamlık ve yaşam memnuniyeti üzerindeki etkilerini demografik değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, 443 katılımcıdan elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri gibi çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, 18-24 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin aşırı izleme bağımlılığı düzeylerinin diğer yaş gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ve bu grubun psikolojik sağlamlık puanlarının daha düşük seyrettiğini ortaya koymuştur. Cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde, kadın katılımcıların aşırı izleme bağımlılığı puanlarının erkek katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda, aşırı izleme bağımlılığının psikolojik sağlamlık (R² = 0.097, p < 0.05) ve yaşam memnuniyeti (R² = 0.082, p < 0.05) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir yordayıcı olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, aşırı izleme davranışının bireylerin psikolojik sağlık göstergeleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve bu etkilerin demografik özelliklere göre farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca, sosyoekonomik değişkenler incelendiğinde, eğitim ve gelir düzeyi yüksek olan bireylerin psikolojik sağlamlık ve yaşam memnuniyeti puanlarının da anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma, dijital medya tüketiminin bireylerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik literatüre önemli katkılar sunmakta ve risk altındaki popülasyonlara yönelik farkındalık ve müdahale programlarının geliştirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the effects of binge-watching addiction on individuals' psychological resilience and life satisfaction within the context of demographic variables. Within the scope of the research, data obtained from 443 participants were analyzed using various statistical methods including descriptive statistics, normality tests, analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analyses. Findings revealed that young adults in the 18-24 age range exhibited significantly higher levels of binge-watching addiction compared to other age groups, and this group demonstrated lower psychological resilience scores. When examined in terms of gender variables, female participants were found to have significantly higher bingewatching addiction scores compared to male participants. Regression analyses indicated that binge-watching addiction was a statistically significant and negative predictor of psychological resilience (R² = 0.097, p < 0.05) and life satisfaction (R² = 0.082, p < 0.05). These findings demonstrate that excessive viewing behavior creates negative effects on individuals' psychological health indicators, and these effects vary according to demographic characteristics. Furthermore, when socioeconomic variables were examined, individuals with higher education and income levels were observed to have significantly higher psychological resilience and life satisfaction scores. This research makes important contributions to the literature on understanding the effects of digital media consumption on individuals' mental health and emphasizes the necessity of developing awareness and intervention programs for at-risk populations.