Diş hekimi profil görünümlerine göre çocuk hasta ve ebeveyninin hekim tercihi açısından uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the compatibility of children and their parents in terms of their preference for dentists based on dentist profile appearances
- Tez No: 946716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; çocuk hastaların ve ebeveynlerinin değişen profil görünümlerine sahip diş hekimlerine dair tercihlerinin ve birbiri arasındaki uyumlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 7-14 yaş aralığında 300 çocuk ve annesi dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılmak üzere hekim tarafından dört bölümden oluşan Likert bir anket formu oluşturulmuştur. Çalışmada doldurulacak anket için hekimlerin saç özelliklerinin değerlendirildiği bir bölüm oluşturulmuştur. Bu bölümde, bone kullanan ve kullanmayan kadın/erkek model fotoğrafları, farklı saç tipine, rengine ve uzunluğuna sahip kadın/erkek model fotoğrafları sunulmuştur. Anketin aksesuar bölümünde ise piercing, dövme, küpe, optik gözlük, siperlik, makyaj, sakal, bıyık kategorileri yer almıştır. Tüm katılımcıların dental anksiyete düzeyleri Corah Dental Anksiyete Skalası kullanılarak belirlenmiştir. Ölçümde kullanılacak anket ve form, bir platform aracılığıyla çevrim içi olarak doldurulmaya hazır hale getirilerek tek bir araştırmacı tarafından doldurtulmuştur. Anket çocuk ve anne bölümü olarak iki ayrı aşamada hazırlanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS paket yazılım kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çocuk katılımcılar ve anneler kadın hekimleri, erkek hekimlerden daha çok tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of the study was to evaluate the preferences of pediatric patients and their parents for dentists with varying profile appearances and their concordance with each other. Materials and Methods: The study included 300 children aged 7-14 years and their mothers who met the inclusion criteria. A Likert scale questionnaire form consisting of four sections was created by the physician to be used in the study. For the questionnaire to be filled in the study, a section was created in which the hair characteristics of the physicians were evaluated. In this section, photos of male/female models with and without bonnets, and photos of male/female models with different hair types, colors and lengths are presented. The accessory section of the questionnaire included piercing, tattoo, earring, optical glasses, visor, make-up, beard, mustache categories. Dental anxiety levels of all participants were determined using the Corah Dental Anxiety Scale. The questionnaire and form to be used in the measurement were made ready to be filled in online through a platform and completed by a single researcher. The questionnaire was prepared in two separate stages as child and mother sections. Statistical analysis of the study was performed using SPSS package software. Results: Child participants and mothers preferred female physicians more than male physicians.