Tabiiyet-i Osmaniye Kanunnamesi ve 1312 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun tabiiyetin kazanılması ve kaybedilmesi bağlamında karşılaştırılması
A comparison of the Ottoman Nationality law and the Turkish Citizenship Law number 1312 with regard to the acquisition and loss of nationality
  1. Tez No: 946718
  2. Yazar: OSMAN HÜSEYİN SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OSMANAĞAOĞLU KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde 19.yy'ın ikinci yarısından itibaren cari olan tabiiyet hukukunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde 20. yy'ın ikinci yarısına kadar hâkim olan vatandaşlık hukukunu ele almaktadır. Mezkur dönemlerde yürürlüğe koyulan kanunların ortaya çıkış süreçlerini, hükümlerini ve uygulamadan örneklerini karşılaştırmalı bir yöntemle ele alarak yüz yıllık süreçte bu hususta gerçekleşen hukuki değişimin nasıl şekillendiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu sayede İslam hukukunun cari olduğu Osmanlı Devleti'nde, Tanzimat Dönemi'nde şekillenen yeni tabiiyet hukuku ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus temelli vatandaşlık hukuku, vatandaşlık kanunları üzerinden ortaya koyulmaktadır. Bu yönüyle çalışma, modern vatandaşlık hukukunun temellerinin Türkiye'deki tarihsel gelişimine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the nationality law that was in effect in the Ottoman Empire from the second half of the 19th century and the citizenship law that prevailed in the Republic of Türkiye until the second half of the 20th century. It aims to reveal how the legal transformation in this area took shape over the course of a century by comparatively analyzing the enactment processes, legal provisions, and practical applications of the laws introduced during these periods. In this way, the newly developed nationality law shaped during the Tanzimat Period in the Ottoman Empire— where Islamic law was in effect—and the nation-based citizenship law of the newly established Republic of Türkiye will be examined through their respective citizenship legislation. In this regard, the study aims to shed light on the historical development of the foundations of modern citizenship law in Türkiye.