Batınilik kavramı ve batıni fırkaların tasnifi meselesi
The Conception of batıniyya and the problem of the classification of the batınid sects
- Tez No: 94672
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışma, îslam tarihinde önemli etkileri olmuş olan Bâtmîliğin ortaya çıkışı, temel görüşleri ve bâtını fırkaların kaynaklarda nasıl ele alınıp tasnif edil diklerini incelemektedir. Çalışma giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte metot, kaynaklar ve Bâtınîlik kavramı ve Batmiliğe nispet edilen birtakım isimler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Bâtmîliğin ortaya çıkışı ile ilgili kaynaklarda mevcut olan birtakım farklı iddialar tasnif edilerek ortaya konmuştur. İkinci bölümde Bâtmîliğin uluhiyyet, nübüvvet, imamet ve ahiret gibi te mel hususlardaki görüşleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Keysaniyye, Beyaniyye, Mansuriyye ve Hattabiyye gibi birtakım fırkalarda rastlanan ilk bâtnî fikirler ve onların Bâtınîliğin ortaya çıkı şındaki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde Bâtınî Fırkaların tasnif edilerek, Bâtınîlik ile olan alakalan ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis investigates the beginning of the Bâtıniyya, which has played an important role in the History of Islam, its doctrines and also how the bâtınid sects had been discussed by muslim scholars and classified in their works. It consists of an introduction, four chapters and a conclusion. The introduction deals with the method, recourses and the conception of Bâtıniyya and some names which are ascribed to Bâtıniyya and their relations with it. Chapter one examines the emergence of Bâtıniyya and some assertions about this emergence. Chapter two mentions the doctrines of Bâtıniyya on divinity, prophecy, imamat and eschatology. Chapter three analyses the first bâtınid ideas which have been seen among the extremist shite sects, such as Kaysaniyya, Muğiriyya, Hattabiyya etc. and the influence of these ideas over the emergence of Bâtıniyye. In Chapter four while bâtınid sects, on one hand, are classified, and on the other hand, their relations with Bâtıniyya are discussed ^SSuttS^