20. yüzyılın ilk yarısında Azerbaycan çok sesli müziği ile geleneksel halk müziğinin etkileşimi
Interaction between Azerbaijan polyphocal music and traditional folk music in the first half of the 20th century
- Tez No: 946722
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU BULUR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma, bestecilerin eserlerinde halk müziği esas alınarak bestelenen eserleri saptamak ve temel özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sürecinde, Azerbaycan bestecilerinin çok sesli eserlerinde halk müziğini kullanım alanları, müzik kültürünün gelişimi sürecinde halk müziği materyallerinin toplanması ve notaya alınması, müzik biliminde halk müziğinin tür özelliklerinin incelenmesi, halk müziği materyallerinin bestecilik tekniği açısından öneminin araştırılması ele alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, literatür taraması yapılmış ve nota örneklerine ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; halk müziği bestecilerinin, eserlerinde geleneksel içeriğini, yapısını, makamını, melodik ve ritmik özelliklerini koruduğu, halk müziğinin genel yapısını değiştirmeden kendi özgün yazım stillerini yansıtmaya devam ettikleri, halk müziğinin karakteristik özelliklerini, kompozisyon teknikleri ile bir bütünlük içinde kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to identify the works developed by composers based on folk music and to reveal their basic features. In the research process were discussed the areas of use of folk music in the polyphonic works of Azerbaijani composers, the collection and notation of folk music materials in the development of musical culture, the examination of the genre characteristics of folk music in musicology, and the investigation of the importance of folk music materials in terms of composition technique. In order to collect data in the research, a literature review was conducted and note samples were perfomed well. In the light of the findings obtained; it was highlighted that folk music composers preserved their traditional content, structure, mode, melodic and rhythmic features in their works, continued to reflect their own original writing styles without changing the general structure of folk music, and used the characteristic features of folk music in an integrated manner with composition techniques.