Hadislerde kadın psikolojisine yaklaşım
Female psychology in hadiths
- Tez No: 946723
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İslâm Medeniyetinde kadın tasavvuru âyet ve hadislerle şekillenmektedir. Tezde kadın, psikolojik, fizyolojik, biyolojik olarak tanıtılmıştır. Modern zamanın ve İslâm'ın kadına bakış açısı verilmiş, aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Hz. Peygamber'in sünnetinde hanımlara muamele hususunda birçok örneklik yer almaktadır. Bu çalışmada hadislerden istifade edilerek Hz. Peygamber'in eşlerine, kızlarına, diğer hanım sahâbîlere davranışı, hanımlarla ilgili olay ve olgulara müdahalesi psikoloji biliminin verileri ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Islamic civilization, the description of women is shaped by verses and hadiths. In this thesis, women are introduced psychologically, physiology, biologically. The perspective of modern times and Islam on women is given, the differences between them are revealed. There are many examples in the Sunnah of the Prophet Muhammad regarding treatment of women. In this study, by benefitting from the hadiths, the Prophet's behavior towards his wives, daughters, other female companions and His intervention in all events and phenomena related to women are evaluated in the light of data in science of psychology.