BRCP geni suturulmuş meme kanseri hücrelerinde doksorobusin yüklenmiş kitosan-gümüş nanopartikülünün tedavi etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic efficacy of doxorubicin-loaded chitosan-silver nanoparticles in BRCP gene-inhibited breast cancer cells
  1. Tez No: 946763
  2. Yazar: DERYA CANDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARA, DOÇ. DR. ELİF ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, BRCP (Breast Cancer Resistance Protein) geninin inhibisyonunun meme kanseri tedavisindeki etkileri araştırılmış ve doksorobusin (DOX) yüklü kitosan gümüş nanopartiküllerinin (K-AgNP-DOX NP) karakterizasyonu ile terapötik etkinliği değerlendirilmiştir. Karakterizasyon aşamasında, Kitosan-Gümüş Nanopartikülü (K-AgNP) ve Doksorubisin yüklü Kitosan-Gümüş Nanopartiküllerinin (K-AgNP-DOX) boyutları TEM ve SEM analizi ile belirlenmiştir. FTIR analizi ile doksorubisin başarılı şekilde yüklendiğini gösteren karakteristik pikler ile belirlenmiştir. Hücre bazlı çalışmalarda, canlılık analiz sonucunda DOX içeren ve içermeyen K-AgNP'lerin yarı inhibisyon değerleri (IC50) değerleri belirlenmiştir. K-AgNP'nin 80 µg/mL, DOX içeren K-AgNP'nin 40µg/mL konsantrasyon olacak şekilde bütün deneylerde uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulamaların sonrasında hücre ölüm mekanizmaları değerlendirilmiştir, PCR ve Western blot analizleri ile gen ifadeleri ve protein seviyelerindeki değişimler incelenmiştir. Sonuç olarak K-AgNP-DOX'un meme kanseri tedavisinde bir hedeflenmiş ilaç taşıyıcı sistem olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of inhibiting the Breast Cancer Resistance Protein (BCRP) gene on breast cancer treatment were investigated, alongside the characterization and therapeutic evaluation of doxorubicin (DOX)-loaded chitosan-silver nanoparticles (K-AgNP-DOX NPs). During the characterization phase, the sizes and morphological features of chitosan-silver nanoparticles (K-AgNPs) and DOX-loaded K-AgNPs (K-AgNP-DOX) were determined using Transmission Electron Microscopy (TEM) and Scanning Electron Microscopy (SEM). The successful loading of doxorubicin was confirmed by the identification of characteristic peaks through Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). In cell-based assays, the half-maximal inhibitory concentration (IC50) values of K-AgNPs with and without DOX were determined through cell viability analyses. Based on these results, experimental treatments were conducted at concentrations of 80 µg/mL for K-AgNPs and 40 µg/mL for DOX-loaded K-AgNPs in all in vitro assays. Following treatment, cellular death mechanisms were evaluated, and changes in gene expression and protein levels were examined using Polymerase Chain Reaction (PCR) and Western blot analysis, respectively. Collectively, the findings suggest that K-AgNP-DOX nanoparticles may serve as a promising targeted drug delivery system in the treatment of breast cancer.