Plazmonik soy metal sensörlerin çalışma prensiplerinin incelenmesi
The working principles of plasmonic noble metal sensors
- Tez No: 946762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, plazmonik özelliklere sahip soy metallerin özellikle altın (Au) ve gümüş (Ag) sensör teknolojilerinde kullanımına yönelik çalışma prensipleri detaylı biçimde incelenmiştir. Plazmonik soy metaller, yüzeylerinde meydana gelen kollektif elektron salınımları sayesinde çevresel kırılma indisindeki küçük değişimleri algılayabilme yeteneğine sahip olup, yüksek hassasiyetli algılama sistemlerinin temel bileşenlerini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, sensör tasarımlarında yaygın olarak kullanılan iki temel optik etkileşim tipi olan Yüzey Plazmon Rezonansı (SPR) ve Yerelleştirilmiş Yüzey Plazmon Rezonansı (LSPR) ele alınmış, özellikle LSPR tabanlı sensörlerin yapısı, üretim süreci ve optik yanıtları analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, altın ve gümüş nanoparçacıklar cam yüzeyler üzerine Atımlı Lazer Biriktirme (PLD) yöntemiyle kontrollü olarak biriktirilmiş; elde edilen yüzeylerin morfolojik ve optik özellikleri çeşitli karakterizasyon teknikleri (SEM, EDS, UV-Vis, FTIR) ile incelenmiştir. Üretilen sensör yüzeyleri, farklı konsantrasyonlardaki biyotin çözeltileri ile etkileştirilerek, nanoparçacıkların çevresel kırılma indisindeki değişimlere verdiği spektral yanıtlar analiz edilmiştir. Ölçümler sonucunda, LSPR spektrumunda dalga boyu kaymalarının biyomolekül bağlanmasıyla doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiş ve bu kaymaların sensör duyarlılığı açısından temel bir parametre olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the working principles of plasmonic noble metal-based sensors particularly those employing gold (Au) and silver (Ag) nanoparticles have been comprehensively investigated. Plasmonic noble metals possess the ability to detect minor changes in the local refractive index due to collective oscillations of surface electrons, making them critical components in the development of high-sensitivity detection systems. In this context, two key optical interaction mechanisms commonly utilized in sensor designs, namely Surface Plasmon Resonance (SPR) and Localized Surface Plasmon Resonance (LSPR), have been discussed in detail, with a particular focus on the structure, fabrication, and optical response of LSPR based sensors. Gold and silver nanoparticles were deposited on glass substrates using the Pulsed Laser Deposition (PLD) method. The morphological and optical properties of the produced surfaces were characterized using various techniques including SEM, EDS, UV-Vis-NIR spectroscopy, and FTIR analysis. The prepared sensor surfaces were exposed to biotin solutions of varying concentrations, and their spectral responses to refractive index changes were recorded and analyzed. The results demonstrated that LSPR peak shifts were directly related to molecular binding on the nanoparticle surfaces, and these shifts were used as a measure of sensor sensitivity.