Valuation of ecosystem services: philosophy, ecology and policy
Ekosistem servislerinin kıymetlendirilmesi: Felsefe, ekolojı ve politika
  1. Tez No: 946764
  2. Yazar: FUNDA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez, ekosistem servislerinin kıymetlendirilmesiyle ilgili zorlukları ve fırsatları çevre etiği ve ekolojik felsefe perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Mevcut literatürün ve vaka çalışmalarının eleştirel analizi yoluyla ekosistem hizmetlerinin değerlendirilmesi için kullanılan farklı yaklaşımları ve yöntemleri inceleyen bu tez çalışması, söz konusu değerlerin karar verme süreçlerine dahil edilebilme potansiyelini tartışmaktadır. Bu tez, çevresel tartışmaların kökleri derinlere inen ikiliklerinin (insanmerkezcilik ve insanmerkezcilik dışı olma, içsel ve araçsal değer ve ekonomik ve etik mülahazalar) kesişim noktasında, ekosistem servisleri kıymetlendirmesinin karar vericilere ekosistemlerin ve biyolojik çeşitliliğin korunması için sürdürülebilir politika ve uygulamalar oluşturma konusunda önemli içgörüler sağlama potansiyelinin yattığını ileri sürmektedir. Ekosistem servislerinin tanınmasının teşviki yoluyla, daha bütünleşik ve çok disiplinli bir yaklaşımın, bu tür hizmetlerin görünürlüğünü ve etkili yönetim uygulamalarındaki rolünü artırabileceği tartışılmaktadır. Çalışma ayrıca, bu alanda gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmayı ve politika yapıcılar ve toplum nezdinde ekosistem hizmetlerinin değerine ilişkin farkındalığı ve kavrayışı artırmaya yönelik süregelen çabaların önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the challenges and opportunities associated with the valuation of ecosystem services through the lens of environmental ethics and ecological philosophy. Through a critical analysis of existing literature and case studies, this thesis analyzes a range of approaches and methods employed for valuing ecosystem services and discusses the potential for integrating these values into decision-making processes. This thesis asserts that at the nexus of the deep-rooted dichotomies of the environmental debate—anthropocentrism and non-anthropocentrism, intrinsic and instrumental value, and economic and ethical considerations—lies the potential for ecosystem services valuation to furnish decision-makers with crucial insights into sustainable policies and practices for the conservation of ecosystems and biological diversity. It is argued that by promoting greater recognition of ecosystem services, a more integrated and multidisciplinary approach can enhance the visibility of such services and their role in effective management practices. The study further aims to formulate suggestions for future research in this domain and highlight the importance of continued efforts to increase awareness and understanding of the value of ecosystem services among policymakers and the general public.