Çeşitli gıdalarda shiga toksin üreten Escherichia coli (STEC) serotiplerinin ve bazı gıda patojenlerinin prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of shiga toxin-producing Escherichia coli (STEC) serotypes and certain foodborne pathogens in various foods
  1. Tez No: 946779
  2. Yazar: ADEM SOYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Amaç: Gıda kaynaklı hastalıklar toplum sağlığı açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu hastalıklara, Escherichia coli, Salmonella spp., Shigella spp., Listeria monocytogenes ve Staphylococcus aureus gibi patojen mikroorganizmalar neden olabilmektedir. Shiga toksin üreten Escherichia coli (STEC) suşları, özellikle O157 serotipi ile ilişkilendirilmekle birlikte, O157 dışı STEC serotipleri de giderek artan bir halk sağlığı riski oluşturmaktadır. Türk Gıda Kodeksi büyük ölçüde E. coli O157:H7 serotipine odaklanmakta, diğer serotiplerin ise yalnızca yeşil filizlerde incelenmesi nedeniyle yaygınlıklarına dair veriler sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, Kocaeli ilinde satışa sunulan çiğ hayvansal ve bitkisel gıdalarda O157 ve O157 dışı STEC (O103, O45, O121, O26, O104, O111 ve O145) serotiplerinin varlığını araştırmayı ve diğer önemli bakteriyel patojenlerin yaygınlığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Toplam 220 gıda numunesi (sığır eti, tavuk eti, balık eti, yeşil filizler ve çiğ süt) analiz edilmiştir. Numuneler soğuk zincir koşullarında laboratuvara taşınmış ve analiz edilmiştir. STEC tespiti için ön zenginleştirme ve ardından qPCR analizi yapılmıştır. Şüpheli koloniler seçici besiyerlerine ekildikten sonra stx1, stx2 ve eae genlerinin varlığı qPCR ile analiz edilmiştir. Pozitif izolatlar serotiplendirilmiş; kültürel yöntemlerle de E. coli, Salmonella spp., Shigella spp., L. monocytogenes ve S. aureus tespiti yapılmıştır. Bulgular: STEC pozitiflik oranı %12,27 olup, en yüksek oran sığır eti (%32,65) ve çiğ süt (%13,33) örneklerinde gözlenmiştir. Tavuk eti, yeşil filizler ve balık eti sırasıyla %7,5, %2,27 ve %2,38 oranında STEC içermektedir. STEC pozitif numunelerin %74,1'inde stx1, %88,9'unda stx2 ve %66,7'sinde eae genleri tespit edilmiştir. En yaygın serotip O103 (%32,6) olup, bunu O157, O45, O121, O26, O104, O111 ve O145 takip etmiştir. Kültürel analizlerde Salmonella spp. %10, L. monocytogenes %0,9, S. aureus %31,81 ve E. coli %59,54 oranında tespit edilirken, Shigella spp. saptanmamıştır. Salmonella en çok çiğ tavuk ve balık etinde, S. aureus ise çiğ süt ve balık etinde görülmüştür. E. coli kontaminasyonu en yüksek çiğ süt ve yeşil filizlerde saptanmıştır. Sonuç: STEC, özellikle O157 dışı serotipleriyle önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. qPCR gibi moleküler yöntemler, kültürel yöntemlere kıyasla daha etkili sonuçlar sağlamaktadır. O104 serotipinin sığır etinde saptanması, bu serotipin bölgedeki yayılımı açısından dikkat çekicidir. Diğer bakteriyel patojenlerin varlığı ise çiğ et ve süt ürünlerinin yüksek kontaminasyon riski taşıdığını göstermektedir. Hijyen koşullarının iyileştirilmesi ve gıda güvenliği önlemlerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Object: Foodborne illnesses pose a significant threat to public health. These diseases are often caused by pathogenic microorganisms such as Escherichia coli, Salmonella spp., Shigella spp., Listeria monocytogenes, and Staphylococcus aureus. Among them, Shiga toxin-producing Escherichia coli (STEC) strains are primarily associated with the O157 serotype; however, non-O157 STEC serotypes are increasingly recognized as an emerging public health concern. The Turkish Food Codex predominantly focuses on screening for the E. coli O157:H7 serotype, while other clinically relevant serotypes are only routinely tested in sprouted greens, resulting in limited data regarding their prevalence. This study aims to investigate the presence of both O157 and non-O157 STEC serotypes (O103, O45, O121, O26, O104, O111, and O145) in raw animal- and plant-derived foods offered for sale in the Kocaeli province of Türkiye, and to assess the prevalence of other major bacterial pathogens. Methods: The STEC positivity rate was 12.27%, with the highest prevalence observed in beef (32.65%) and raw milk (13.33%) samples. Chicken meat, leafy greens, and fish contained STEC at rates of 7.5%, 2.27%, and 2.38%, respectively. Among STEC-positive samples, 74.1% harbored the stx1 gene, 88.9% carried stx2, and 66.7% contained the eae gene. The most common serotype was O103 (32.6%), followed by O157, O45, O121, O26, O104, O111, and O145. Cultural analyses revealed Salmonella spp. in 10%, L. monocytogenes in 0.9%, S. aureus in 31.81%, and E. coli in 59.54% of the samples, while Shigella spp. was not detected. Salmonella was most frequently found in raw chicken and fish, whereas S. aureus was prevalent in raw milk and fish. E. coli contamination was highest in raw milk and leafy greens. Results: A total of 220 food samples (including beef, chicken, fish, leafy greens, and raw milk) were analyzed. The samples were transported to the laboratory under cold chain conditions and subjected to analysis. For STEC detection, a pre-enrichment step was followed by qPCR analysis. Suspected colonies were plated on selective media, and the presence of stx1, stx2, and eae genes was assessed using qPCR. Positive isolates were serotyped, and conventional culture-based methods were used to detect E. coli, Salmonella spp., Shigella spp., L. monocytogenes, and S. aureus. Conclusions: STEC, particularly non-O157 serotypes, poses a significant public health threat. Molecular methods such as qPCR provide more effective results compared to conventional culture-based techniques. The detection of the O104 serotype in beef is noteworthy, as it suggests potential dissemination of this serotype in the region. The presence of other bacterial pathogens indicates a high risk of contamination in raw meat and dairy products. Improvements in hygiene practices and the reinforcement of food safety measures are strongly recommended.