Yolsuzluğun vergi gelirleri üzerindeki etkisi
Impact of corruption on tax revenues
- Tez No: 946778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kamu gücünün kişisel çıkarlar amacıyla kötüye kullanılması olarak dar kapsamda tanımlanan yolsuzluğun, vergi gelirleri üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, yolsuzluğun vergi gelirleri üzerindeki etkisi, 26 OECD üyesi ülkenin 2000-2020 yılları arasındaki verileri temel alınarak incelenmiştir. Kullanılan panel analizi yöntemi ise dinamik panel analizidir. Bu analizi yapmadan önce durağanlık testi uygulanarak, GMM testindeki durağanlık varsayımı sağlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda, yolsuzluk ve vergi gelirleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, yolsuzluk arttıkça vergi gelirlerinin azaldığı görülmüştür. Bu durum, yolsuzluğun ekonomik etkileşimi olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Özellikle toplam vergi gelirleri, yolsuzluktan büyük ölçüde etkilenmektedir. Vergi ve yolsuzluk arasında ters yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of narrowly defined corruption on tax revenues as misuse of public power for the purpose of personal interests has been tried to be determined. The impact of corruption on tax revenues in the study is a panel analysis dynamic panel analysis used when examining 26 OECD member countries based on data from 2000-2020. Before performing this analysis, the assumption of stability in the GMM test was provided by performing the stability test. After the analysis, when the relationship between corruption and tax revenues increased, tax revenues were reduced. This shows that corruption negatively affects economic interaction. Features total tax revenue is heavily influenced by corruption. An inverse and statistically significant relationship between tax and corruption has been identified.