Ermeniler, Yakınçağda Azeri-Ermeni ilişkileri
Armenias, Azerbaijan-Armenian relations in the Modern age
  1. Tez No: 94678
  2. Yazar: EMİN CHYKHALİEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Şıhaliyev, Emin, Ermeniler. Yakınçağda Azeri-Ermeni İlişkileri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yavuz Ercan, 196 s -XXIV ÖZET Tarihte siyasi ve kültürel bakımlardan büyük rol oynayan ve hiç şüphesiz önde gelen bölgelerden biri olan Azerbaycan'da tarihin ilk devirlerinden başlayarak çeşitli isimler altında devlet kurulmuş ve gelişmişlerdir. Konuya teşkil eden Ermeniler de Azerbaycan'ın büyük bir parçası üzerinde yerli halk olarak tarihi, siyasi, kültürel açılardan hak iddia etmişler ve bu bölgenin eski zamanlardan beri kendilerine ait olduğunu her fırsatta kanıtlamaya çalışmışlardır. Böylece Azerbaycan tarihi açısından önemli bir sorun ortaya çıkmıştır.“Ermeniler, Yakınçağda Azeri-Ermeni İlişkileri”adını taşıyan araştırmamı özet haline getirirsek 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde eski Yunan, Ermeni, Rus, Türk ve s. tarihçilere göre coğrafî bilgiler, o bakımdan Ermeni tarihçilerinin çelişen ve çatışan görüşleri yer almaktadır. Aynca Ermenilerin Zakafkasya'ya, o bakımdan Azerbaycan'a göçleri ve yerleşmeleri üzerinde de durulmuştur. İkinci Bölümün konusu Ermenilerin hareket devresidir. Bu zamanlarda Komiteler ve Terör Örgütleri kurulmuş, isyanlar başlamıştır. Bu bölümde Ermeni komiteleri ve bunların siyasi programlan, destek ve ilişkileri, amaç ve hedefleri açıklığa kavuşturulmuştur. Üçüncü Bölümde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti' nin kurulması, bağımsızlık sonrası yapılan faaliyetler, Ermenilerce gerçekleştirilen Azerbaycanlı katliamları, bu devirde Azerbaycan'ın ve Ermenistan'ın Batı devletleri ile diplomatik ilişkileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin sonu, Azerbaycan 'm Sovyet Rusyası tarafından işgali, SSCB döneminde bitmek bilmeyen Ermeni faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Beşinci Bölümün esas ana konusu ise güncel bir konu teşkil eden Karabağ sorum, siyasi gelişmeler ve olaylardır. Bu bölümde 1988 yılında Karabağ sorununun tekrar başlaması, Ermenilerin Azerbaycan'a saldınları,yaptıklan katliamlar, Azerbaycan'da siyasi gelişmeler ve olaylar, iktidar mücadeleleri, Ban devletleri ile yapılan diplomatik ilişkiler ve s. kısımlarına geniş yer verilmiştir. Araştırmanın“Sonuç”kısmında ise soruna çözüm yollan ele alınmıştır. Araştırmada ekler, konu ile ilgili Ermeniler'in yaptıktan katliamlara ilişkin foto resimler, haritalar da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Shıkhaliyev, Emin, Armenians, Azerbaijanian-Armenian Relations in the Modern Age, MA thesis, Adviser.Prof. Dr. Yavuz Ercan, 196 p-XXIV SUMMARY Azerbaijan, without any doubt, is one of the most important regions in political and cultural history. Starting from early period of history too many states were formed and developed Bom Armenians and Azerbaijanians form great part of the native population from political and cultural prespective, mey believe that me region belong to them and they always tried to prove it Big problem started from this situation. This research named“Armenians, Azerbaijanian-Armenian Relations in the Modern Age”consists of five chapters. First chapter consists of geographic informations according to Greek, Russian and Turkish historians. There are a lot of polemical ideas between these historians and the Armenian historians. Besides Armenian immigration to Zakafkasya and then to Azerbaijan is also explained. Second chapter describes the period of Armenian movements. Armenian secret societies and terror organizations has been founded and revolts started in mis period Secret societies and political programs, supports and aims in this period is also studied in mis chapter. Third chapter explains the foundation of Azerbaijan Democratic Republic, the activities after the independence and Armenian genoside in mis period Armenian and Azerbaijanian diplomatic relations with Western states are also examined Fourth chapter studies the fall of Azerbaijan Democratic Republic, Russian occupation and the continuing Armenian activites in the USSR period Fifth chapter examines the mam problem Karabakh, political developments and events in contemporary times. Karabakh crises start again in 1988. Armenian attacks to Azerbaijan, genosides, political developments of Azerbaijan, contest for power and diplomatic relations with the Western states take wide place in this chapter. In conclusion, the ways if solution of the problem between Armenians and Azerbaijanians are examined Appendix, photos and maps related to genosides are added in the end