Küçükhöyük Eski Tunç Çağı insanlarının paleoantropolojik açıdan incelenmesi
Paleoantropological study of Küçükhöyük Early Bronze age peoples
- Tez No: 94679
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
113 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Küçükhöyük toplumunun demografik yapısının, morfolojisinin, ağız ve diş sağlığının, beslenme alışkanlıklarının, sahip olduğu varyasyonlarının ve patolojilerinin belirlenmesi ve Eski Anadolu toplumları arasındaki yerinin saptanmasıdır. Bu çerçevede Küçükhöyük Eski Tunç Çağı nekropolünden 1983 ve 1984 yıllarında, bir kurtarma kazısı ile çıkarılan 142 bireye ait iskelet kalıntıları ve 688 adet diş paleoantropolojik açıdan incelenmiştir. Kemik ölçüm ve endisleri için Brothwell (1981), Bass (1995) ve Olivier (1969)'in öngördüğü teknikler; diş ölçüm ve endisleri için Mayhall'ın (1992) verileri; diş varyasyonları için Turner II standartları ve Bass'ın örnekleri (Mayhall, 1992; Bass, 1995); Paleopatoloji analizleri için Brothwell (1981) ile Ortner ve Putschar (1985) verileri kullanılmıştır. Küçükhöyük iskeletleri üzerinde yapılan paleodemografik ve paleopatolojik analiz sonucunda, toplumun, Eski Tunç Çağı döneminin diğer toplumlarına göre sağlıklı bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Küçükhöyük insanlarının ritüelistik nedenlerle beyin ameliyatı (trepanasyon) yaptıkları düşünülmektedir. Diş patolojileri, dietlerindeki ana faktörün karbonhidrat içeren yumuşak besinler olmadığını ortaya koymuştur. İncelenen varyasyonların cinsiyetler arasında anlamlı bir fark gösterip göstermediği, yeterli birey sayısı olmadığından test edilememiştir. Küçükhöyük bireyleri114 kemik ölçüleri açısından istatistiksel açıdan anlamlı, endisler açısından ise anlamlı olmayan farka sahiptirler (Endisler arasında sadece Plastric Endis değeri anlamlı bir fark göstermektedir). Diğer yandan bazı diş ölçü ve endisleri de iki cinsiyet arasında anlamlı bir fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY The purpose of this study is to determine the demographic foundation, morphology, mouth and tooth health, eating habits, existing variation and pathology of Küçükhöyük population. Furthermore to find out the place of above information among Ancient Anatolian populations. This study has examined foundings, belonging to the Early Bronze Age, of rescue excavation in Bilecik/Küçükhöyük in 1983 and 1984. Total of 142 human skeleton remainings as well as 688 tooth were examined from the perspective of paleoanthropology. In this study, technique of various scientists have been used for collecting and examination of important data. Tecnique developed by Brothwell (1981), Olivier (1969) and Bass (1995) was used for bone measurements, while tooth measurements were done according to the technique developed by Mayhall (1992). Likewise Turner II standarts were used for tooth variations (Mayhall, 1992). While researches of Brothwell (1981) and Ortner and Putschar (1985) were used for paleopathology analysis. Results of paleodemographic and paleopathology analysises completed on skeleton remainings found in Küçükhöyük have shown that people have had healty life than the other EBA population during the Early Bronze Age. Result of paleopathology analysises, have had found a116 trephanation application. Küçükhöyük peoples have done trephanation ritualistic reasons. The variations have searched but have not examined to show meaningful difference between males and females. Because examined individual numbers don't enough. Analysis of tooth pathologies have shown that people have consumed solid foods along with food with shells, rather than food that are soft and high in carbonhydrat contents. Küçükhöyük females and males have similar in morphologic view. The other hand, some dental measurements and index have shown meaningful difference between females and males.