Smintheion camları
The Glasses of Smintheion
- Tez No: 94677
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
40 5.1. Özet Apollon Smintheus Tapınağı'nın yaklaşık yarım kilometre güneybatısında yer alan Karşılar Tepe'de 1989 - 1991 yıllarında yapılan kazılar sırasında ortaya çıkartılan mezarların cam buluntuları üzerine yapılan bir çalışmadır. Cam buluntuların çoğunluğunu oluşturan unguentariumlar, daha çok tüp biçimli ve armudi gövdeli profiller vermektedirler. Unguentariumlann uzak yerlerden taşınarak getirilecek kadar özellikli formlara sahip olmamalarına dayanarak bu türlerin yerel bir atölyeden çıkmış olabileceğini söyleyebiliriz. Bu tür cama eserlerin dışında, yapıldığı teknik ve bezemesine dayanarak geliş yerinin Suriye olduğu bilinen örnek de bulunmaktadır ( kat. no. 62 ). Ayrıca aryballos, amphoriskos, mermer görünümlü unguentarim, çökertmeli bardak gibi bir yerel atölye üretimi değil de daha çok merkezi bir atölye üretimi olması gereken örnekler de dışarıdan gelmiş olmalıdır. Mezar buluntularının çalışılmış diğer malzemeleriyle uyumlu tarih veren cam buluntular, İS. I. - HI. yüzyıllara tarihlendirilmektedirler. Grup içinde, İ.S. I. yüzyıl özelliklerim veren cam eserler çoğunluğu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
41 5.2. Abstract : This study was conducted to investigate the glass finds of the tombs that were excavated between 1989 - 1991 on the“karşılar Tepe”nearly 500m. to the south west side of the temple of Apollon Smintheus. Unguentariums that make up the majority of the glass finds generally have tube or pear - shape body profiles. These unguentariums have no special features that deserves to be imported from distant localities and this suggests that they were the products of a local workshop. Except these materials, there is also a glass find an example of a glass material possibly originated from Syria according to this production technic and its ornaments. Moreover; the finds like aryballos, amphoriskos, marbeled unguentariums, indented beaker glass must have been the production of another country's The period of these finds belonging to the graves which have investigated before and found out to be dated to I - HI A.D. centuries and the majority of these glass finds have the specialties of the I century A.D..