آراء الخليفتين عثمان وعلي وأثرها في الفقه الإسلامي
Hz. Osman ve Hz. Ali'nin görüşleri ve bunların fıkıhtaki etkileri
  1. Tez No: 946801
  2. Yazar: AHMED EL MIHEVES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, yalnızca Hz. Osman ve Hz. Al('ye (radıyallahu anhuma) (snat ed(len fıkhî görüşler(n (ncelenmes(yle sınırlıdır. Bu görüşler, (ster lafzen r(vayet ed(lm(ş olsun (ster tâb(în ya da büyük sahâbîler aracılığıyla nakled(lm(ş olsun, muteber b(r (snatla onlara n(spet ed(lm(ş olmaları şartıyla ele alınmaktadır. Çalışma; (badetler, mal( muameleler, ortaya çıkan yen( meseleler (nevâz(l) ve toplumsal ya da meşru s(yasî yönü olan (çt(hadlarla (lg(l( konuları kapsamaktadır. Araştırma, bu görüşler(n İslam fıkhı üzer(ndek( etk(s(ne, fıkıh mezhepler(n(n bu görüşlere bakışına ve şer'î del(llere dayalı terc(h durumuna odaklanmaktadır. Çalışma, fıkhî (çt(hatların dışında kalan şahsî ya da tar(hî yönlere yalnızca ele alınan meseleler(n anlaşılmasına katkı sağlayacak ölçüde değ(nmekted(r.
Özet (Çeviri)
This study is limited to examining the juristic opinions attributed to the two caliphs, ʿUthmān and ʿAlī (may Allah be pleased with them), whether these opinions were transmitted verbatim or through the reports of the Tābiʿīn or senior Companions, provided that the attributions are supported by reliable chains of transmission. The study covers issues related to acts of worship, financial transactions, newly arising matters (nawāzil), and ijtihād-based rulings of a collective or legitimate political nature. The research focuses on the influence of these opinions on Islamic jurisprudence, the positions of the various legal schools toward them, and the determination of the stronger view based on Sharīʿah evidence. The study does not address personal or historical aspects beyond the scope of juristic reasoning, except to the extent necessary for understanding the issues under examination.