Diyarbakır ili hevsel bahçelerinin (sadi köprüsü ve on gözlü köprü arası) coleoptera ordosuna ait türlerin saptanması
Determination of species belonging to order coleoptera of hevsel gardens (between sadi bridge and ten-eyed bridge) in Diyarbakir province
  1. Tez No: 946803
  2. Yazar: MEHMET YASİN ECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADREDDİN TUSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ili Sadi köprüsü ile On Gözlü Köprü arasındaki Hevsel Bahçeleri'nde, ve 2023-2024 yıllarının Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışması yapılırken Hevsel Bahçelerinin bitki örtüsü, topoğrafik yapısı ve iklimsel yapısı gibi Kınkanatlı faunasının yayılışını etkileyen özellikler göz önüne alınarak değişik zamanlarda farklı habitatlar taranmıştır. Çalışma alanımız otluk alan, çıplak alan, ağaçlık alan, tarım alanı ve sucul alan olmak üzere 5 ana bölgeye ayrılmış olup bu bölgelerden tarım ve çıplak alanlardan 2 lokalite, ağaçlık ve otluk alanlardan ise 3 farklı lokalite ve sucul alandan ise 4 farklı lokalite belirtilmiştir. Bu lokalitelere her ay en az 2 defa gidilmiş olup toplamda aynı lokalitede 32 arazi çalışması yapılmıştır. Çalışmamızın amacı belirtilen sınırlar dahilindeki Hevsel Bahçelerinde bulunan Coleoptera (Kınkanatlı) faunasını belirleyerek Hevsel bahçesinin böcek biyoçeşitliliği açısından önemini ortaya koymaktır. Araştırma sonucunda; 11 Familya, 28 Alt familya, 43 Cins, 51 Tür ve 2 Alttürün teşhisi yapılmıştır. Bunlardan Dytiscidae familyasına ait Hydrovatus cuspidatus (Kunze, 1818) türü Diyarbakır Coleoptera faunası için yeni kayıttır; Buprestidae familyasından Clema freudei (Cobos, 1963), Dicerca aenea bella (Abeille de Perrin, 1891), Acmaeodera wethloi (Obenberger, 1940), Strigopteroides depressa (Fabricius, 1775) 3 tür ve 1 alttür, Cerambycidae familyasından Cerambyx cerdo (Linnaeus, 1758), Purpuricenus variicollis sp. Nov, Phytoecia (Phytoecia) geniculata (Mulsant, 1863) 3 tür, Coccinellidae familyasından Oenopia conglobata (Linnaeus, 1758) 1 tür, Carabidae familyasından Brachinus (Brachinus) crepitans (Linné, 1758), Carabus (Procrustes) chevrolati (Cristoforis et Jan, 1837), Dixus eremita (Dejean, 1825), Chlaenius (Dinodes) decipiens (L.Dufour, 1820), Calathus (Neocalathus) ambiguus (Paykull, 1790, Calathus melanocephalus (Linnaeus, 1758) 6 tür, Curculionidae familyasından Myllocerus damascenus (Miller, 1861), Coniocleonus nigrosuturatus (Schoenherr, 1834), Larinus latus (Herbst, 1874), Lixus cardui (Olivier, 1808) 4 tür, Dytiscidae familyasından Ilybius chalconatus (Panzer, 1796), Agabus biguttatus (Olivier, 1795), Agabus bipustulatus (Linnaeus, 1767), Agabus conspersus (Marsham, 1802), Hydroglyphus geminus (Fabricius, 1792), Hydroporus planus (Fabricius, 1782), Hydroporus pubescens (Gyllenhal, 1808), Hydroporus tessellatus (Drapiez, 1819), Hydrovatus cuspidatus (Kunze, 1818), Hygrotus confluens (Fabricius, 1787), Laccophilus hyalinus (De Geer, 1774), Laccophilus minutus (Linnaeus, 1758) 12 tür, Elateridae familyasından Lanelater persicus (Candeze, 1874), Melanotus fraseri (Platia & Schimmel, 1993) 2 tür, Scarabaeidae familyasından Protaetia (Philhelena) afflicta (Gory ve Percheron, 1833), Protaetia (Netocia) vidua (Gory ve Percheron, 1833), Potosia cuprea (Fabricius, 1775), Oxythyrea cinctella (Schaum, 1842), Oxythyrea funesta (Poda, 1761), Amphimallon caucasicus (Gyllenhal, 1817), Euonthophagus atramentarius (Ménétriés, 1832), Valgus hemipterus (Linnaeus, 1758) 8 tür, Staphylinidae familyasından Ocypus curtipennis (Motschulsky, 1849) 1 tür, Tenebrionoidea familyasından Gonocephalum costatum (Brullé, 1832), Amnodeis asiaticus (Miller, 1858), Pimelia bajula solieri (Mulsant & Wachanru, 1852), Dailognatha caraboides (Eschscholtz 1831), Adesmia gibbula (Reitter, 1916), Zophosis (Oculosis) dilatata (Deyrolle, 1876), Opatroides punctulatus (Brullé, 1832) 6 tür ve 1 alttür olmak üzere toplamda 46 tür ve 2 Alttür ise Hevsel bahçeleri Coleoptera faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca çalışmada Malacahidae ve Curculionidea familyalarına ait örnekler de elde edilmiştir, fakat bu alanda uzman kişilere ulaşılamadığı için teşhisleri yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Hevsel Gardens between Sadi Bridge and On Gözlü Bridge in Diyarbakır province, and between March-April-May-June-July-August-September and October of 2023-2024. While conducting the field study, different habitats were scanned at different times, considering the features affecting the distribution of beetle fauna such as vegetation, topographic structure and climatic structure of Hevsel Gardens. Our study area was divided into 5 main regions as grassland, bare land, woodland, agricultural area and aquatic area, and 2 localities were specified from agricultural and bare lands, 3 different localities from woodland and grassland, and 4 different localities from aquatic area. These localities were visited at least 2 times every month, and a total of 32 field studies were carried out in the same locality. The aim of our study is to determine the Coleoptera (Beetle) fauna found in Hevsel Gardens within the specified borders and to reveal the importance of Hevsel Garden in terms of insect biodiversity. As a result of the research; 11 families, 28 subfamilies, 43 genera, 51 species and 2 subspecies were identified. Of these, Hydrovatus cuspidatus (Kunze, 1818) belonging to the family Dytiscidae is a new record for Diyarbakır Coleoptera fauna; 3 species and 1 subspecies from the family Buprestidae: Clema freudei (Cobos, 1963), Dicerca aenea bella (Abeille de Perrin, 1891), Acmaeodera wethloi (Obenberger, 1940), Strigopteroides depressa (Fabricius, 1775), from the family Cerambycidae: Cerambyx cerdo (Linnaeus, 1758), Purpuricenus variicollis sp. Nov, Phytoecia (Phytoecia) geniculata (Mulsant, 1863) 3 species, Oenopia conglobata (Linnaeus, 1758) 1 species from the Coccinellidae family, Brachinus (Brachinus) crepitans (Linné, 1758) from the Carabidae family, Carabus (Procrustes) chevrolati (Cristoforis) et Jan, 1837), Dixus eremita (Dejean, 1825), Chlaenius (Dinodes) decipiens (L. Dufour, 1820), Calathus (Neocalathus) ambiguus (Paykull, 1790, Calathus melanocephalus (Linnaeus, 1758) 6 species, Myllocerus from the family Curculionidae damascenus (Miller, 1861), Coniocleonus nigrosuturatus (Schoenherr, 1834), Larinus latus (Herbst, 1874), Lixus cardui (Olivier, 1808) 4 species, Ilybius chalconatus (Panzer, 1796), Agabus biguttatus (Olivier, 1795), Agabus bipustulatus from the family Dytiscidae (Linnaeus, 1767), Agabus conspersus (Marsham, 1802), Hydroglyphus geminus (Fabricius, 1792), Hydroporus planus (Fabricius, 1782), Hydroporus pubescens (Gyllenhal, 1808), Hydroporus tessellatus (Drapiez, 1819), Hydrovatus cuspidatus (Kunze, 1818), Hygrotus confluens (Fabricius, 1787), Laccophilus hyalinus (De Geer, 1774), Laccophilusminutus (Linnaeus, 1758) 12 species, Lanelater persicus (Candeze, 1874) from the Elateridae family, Melanotus fraseri (Platia & Schimmel, 1993) 2 species, Protaetia (Philhelena) afflicta from the Scarabaeidae family (Gory and Percheron, 1833), Protaetia (Netocia) vidua (Gory and Percheron, 1833), Potosia cuprea(Fabricius, 1775), Oxythyrea cinctella (Schaum, 1842), Oxythyrea funesta (Poda, 1761), Amphimallon caucasicus (Gyllenhal, 1817), Euonthophagus atramentarius (Ménétriés, 1832), Valgus hemipterus (Linnaeus, 1758) 8 species, 1 species of Ocypus curtipennis (Motschulsky, 1849) from the family Staphylinidae, 6 species and 1 subspecies of Gonocephalum costatum (Brullé, 1832), Amnodeis asiaticus (Miller, 1858), Pimelia bajula solieri (Mulsant & Wachanru, 1852), Dailognatha caraboides (Eschscholtz, 1831), Adesmia gibbula (Reitter, 1916), Zophosis (Oculosis) dilatata (Deyrolle, 1876), Opatroides punctulatus (Brullé, 1832) from the family Tenebrionoidea, a total of 46 species and 2 subspecies are new records for the Coleoptera fauna of Hevsel Gardens. In addition, samples belonging to the Malacahidae and Curculionidea families were obtained in the study, but their identification could not be made because experts in this field could not be reached.