التيار القرآين املعاصر يف سورية ونقده
Suriye'de çağdaş kuraniyyun akımı ve eleştirisi
  1. Tez No: 946804
  2. Yazar: MUHAMMED YASİR OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu akademik çalışmanın özünde, Yeni Kurancılar olarak bilinen akımın tanıtılması, yayılma biçimleri, ortaya çıkış tarihi ve Kuran metnini anlama konusundaki yaklaşımları ele alınmaktadır. Araştırmaya“Kurancılar”teriminin analizi ve kavramsal çerçevesinin belirlenmesiyle başlanmıştır. Ardından, geleneksel İslami hukuk kaynaklarına ciddi bir tehdit oluşturmaya başlayan bu düşünce akımının ortaya çıkışı incelenmiştir. Çalışmada, bu grubun Kuran-ı Kerim ve Peygamber'in sünneti hakkında ortaya attığı şüpheler ele alınmış ve İslamın temel hukuk kaynaklarına yönelik şüphe uyandırma girişimleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Bu çalışmada söz konusu akımın Suriye'deki önde gelen temsilcilerinden Muhammed Şahrur ve Samer İslamboulinin görüşleri mercek altına alınmıştır. Bu bağlamda, Şahrurun geliştirdiği ve İslamboulinin takip ettiği Kuran metni yorumlama metodolojisi analiz edilmiş, düştükleri yanılgılar tartışılmıştır. Ayrıca, İslam âlimlerinin bu görüşlere yönelik eleştirileri ve karşı argümanları incelenmiştir. Bu kapsamlı analiz neticesinde, söz konusu olgunun çözümüne ve İslam'ın asli kaynaklarının korunmasına yönelik gerekli görülen sonuç ve önerilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This academic study essentially focuses on introducing the movement known as Neo-Quranists, examining their methods of propagation, historical emergence, and their approaches to understanding the Quranic text. The research begins with an analysis of the term“Quranists”and the establishment of its conceptual framework. Subsequently, it examines the emergence of this intellectual movement, which has begun to pose a serious threat to traditional Islamic legal sources. The study addresses the doubts raised by this group concerning the Quran and the Prophets Sunnah, and thoroughly investigates their attempts to cast doubt on the fundamental legal sources of Islam. This study scrutinizes the views of Muhammad Shahrur and Samer Islambuli, prominent representatives of this movement in Syria. In this context, the Quranic interpretation methodology developed by Shahrur and followed by Islambuli is analyzed, and their misconceptions are discussed. Additionally, the criticisms and counter-arguments of Islamic scholars regarding these views are examined. As a result of this comprehensive analysis, necessary conclusions and recommendations have been reached concerning the resolution of this phenomenon and the preservation of Islams primary sources.