Oyuncak kütüphanesi projesinin değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of the toy library project: A qualitative study
- Tez No: 946809
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PEMPEGÜL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Social Work, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bartın Oyuncak Kütüphanesi, 2019–2020 yılları arasında dezavantajlı çocuklar ve ailelerine yönelik, Bartın Valiliği çatısı altında Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde geliştirilmiş; Geliştiren Bakım çerçevesini temel alan, çok sektörlü ve kapsayıcı bir erken çocukluk dönemi hizmet modelidir. Proje kapsamında çocuklar bütüncül olarak değerlendirilmiş; oyun, oyuncak, gelişim taraması ve yönlendirme hizmetleri sunulurken, ailelere eğitim, psikososyal destek, ulaşım ve sosyal katılım olanakları sağlanmıştır. Bu araştırma, projenin uygulanmasından beş yıl sonra Bartın ilinde gerçekleştirilmiş ve projenin çocuklar, aileler ve çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yöntemle yapılandırılan çalışmada; 12 çocukla bireysel görüşmeler, 36 annenin katılımıyla 6 odak grup tartışması ve 5 proje çalışanı ile derinlemesine bireysel görüşmeler yapılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmış ve MAXQDA 20 yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular temalar ve alt temalar halinde sunulmuş, çocuk, ebeveyn ve çalışan deneyimleri çok yönlü olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Oyuncak Kütüphanesi, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimini desteklemiş; ailelerin ebeveynlik kapasitelerini artırmış; dezavantajlı grupların sosyal hizmetlere erişimini kolaylaştırmış ve hizmet sunucuların mesleki doyumunu ile farkındalık düzeylerini olumlu yönde etkilemiştir. Katılımcılar, projenin sürdürülebilirliğine, erişilebilirliğine ve kapsamının genişletilmesine yönelik çeşitli öneriler sunmuştur. Çalışma, erken çocukluk dönemine yönelik çok paydaşlı, kapsayıcı ve entegre hizmet modelleri için uygulanabilir bir örnek olarak değerlendirilmiştir. Araştırma süreci, nitel araştırmalar için standartlar belirlemeyi amaçlayan ve Türkçe 'ye uyarlanmış COREQ kontrol listesi esas alınarak yapılandırılmış ve raporlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bartın Toy Library, implemented between 2019 and 2020, is a locally developed, multisectoral, and inclusive early childhood service model coordinated by the Bartın Governorship in collaboration with the Social Assistance and Solidarity Foundation and the Provincial Directorate of Health. Grounded in the Nurturing Care framework, the project aimed to support disadvantaged children and their families through an integrated service structure. While children received free access to toys, structured play opportunities, developmental screenings, and referrals, families were offered educational programs, psychosocial support, transportation assistance, and social participation activities. This study aimed to evaluate the long-term impact of the project, five years after its initial implementation. A qualitative phenomenological approach was employed to explore the lived experiences of key stakeholders. Data were collected through semi-structured interviews with 12 children, six focus groups with a total of 36 mothers, and in-depth interviews with five project staff members. Thematic analysis was conducted using MAXQDA 20 software, and findings were presented across major themes and subthemes. The study revealed that the Toy Library contributed significantly to children's social, emotional, cognitive, and behavioral development, enhanced parent–child interaction, improved access to early intervention services, and fostered professional fulfillment and awareness among staff. Participants highlighted both the empowering outcomes of the project and structural barriers such as transportation challenges, socioeconomic constraints, and limited service sustainability. Key recommendations included expanding the program to rural regions, improving inter-institutional collaboration, and integrating toy library services within national early childhood development frameworks. These findings align with national data and global models that emphasize the importance of early intervention for disadvantaged populations. This research was reported in accordance with the Turkish-adapted COREQ criteria, ensuring methodological rigor and transparency in qualitative reporting.