(p,q)-bleımann, butzer ve hahn operatörlerinin kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklığı
Power series statistical convergence of (p,q)-bleimann, butzer and hahn operators
- Tez No: 946808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SÖYLEMEZ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tezde faydalanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde lineer pozitif operatör, Bleimann, Butzer ve Hahn operatörü, süreklilik modülü, kuvvet serisi yoğunluk, kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklık gibi temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde öncelikle (p,q)-kalkülüs' ün temel kavramları açıklanmıştır. Ardından (p,q)-Bleimann, Butzer ve Hahn operatörleri tanımlanmış ve yakınsaklık özelliklerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölüm orjinal sonuçlar içermektedir. Bu bölümde (p,q)-Bleimann, Butzer ve Hahn operatörlerinin kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklık ve monotonluk özellikleri verilmiştir. Yaklaşım hızı problemi, süreklilik modülü ve Lipschitz tipli maksimal fonksiyonlar uzayındaki fonksiyonlar için elde edilmiştir. Altıncı bölüm tezden elde edilen araştırma sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter is dedicated to the literature review and covers the sources used in the thesis. In the third chapter, fundamental definitions and theorems are provided, such as the linear positive operator, the Bleimann, Butzer, and Hahn operator, the modulus of continuity, power series density, and power series statistical convergence. In the fourth chapter, firstly, the basic concepts of (p,q)-calculus are explained. Then, the (p,q)-Bleimann, Butzer, and Hahn operators were defined, and their convergence properties were mentioned. The fifth chapter contains original results. In this chapter, the power series statistical convergence and monotonicity properties of the (p,q)-Bleimann, Butzer, and Hahn operators are presented. The approximation rate problem is obtained by means of the modulus of continuity and for the functions in the space of Lipschitz-type maximal functions. The sixth chapter discusses the research results and the conclusions obtained from the thesis.