Kozmetikte kullanılabilme potansiyeli olan bazı bitkilerin antioksidan özellikleri
Antioxidant properties of some plants with potential for use in cosmetics
  1. Tez No: 946813
  2. Yazar: BAHAR SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kozmetik, cilt, vücut ve saç bakımında kullanılan ürün ve uygulamaların genel adıdır. Günümüzde kozmetik sektörü büyük bir pazar payına ulaşmış ve bitkisel kaynaklara olan ilgi artmıştır. Bitki ekstraktları, doğal bileşenleri sayesinde kozmetik formülasyonları zenginleştirerek cilt bakımı ve güzellik avantajları sunmaktadır. Son yıllarda doğal antioksidan kaynağı bitkiler üzerine yapılan araştırmalar artmıştır. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisizleştirerek oksidatif stresi önleyip ve hücresel hasarı engellemektedir. Bu çalışmada, Citrullus lanatus (karpuz çekirdeği) ve Quercus infectoria (mazı meşesi) ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, toplam flavonoid bileşen miktarları, DPPH radikal söndürme aktivitesi, indirgeme gücü, metal şelatlama aktivitesi ve LC-MS/MS yöntemi ile fenolik madde analizi değerlendirildi. Bulgulara göre, Mazı meşesi ekstraktları, karpuz çekirdeği ekstraktlarına kıyasla çok daha yüksek flavonoid bileşen konsantrasyonlarına sahiptir. Mazı meşesinin DPPH radikalini nötralize etme kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Karpuz çekirdeği belirgin bir antioksidan aktivite göstermesine rağmen, mazı meşesinin daha güçlü bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Karpuz çekirdeğinin metal şelatlama aktivitesinin mazı meşesinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak indirgeme gücü açısından mazı meşesi Soxhlet ekstraktı en yüksek kapasiteye sahipken, karpuz çekirdeği daha düşük seviyelerde ölçülmüştür. LC-MS/MS analizi sonucunda, mazı meşesi ekstraktlarında gallik asit, tanik asit, ellagik asit ve quinic asit gibi fenolik bileşikler tespit edildi. Karpuz çekirdeği ekstraktlarında ise luteolin ve apigenin gibi flavonoid bileşikler belirlenmiştir. Bu veriler, karpuz çekirdeği ve mazı meşesi ekstraktlarının fenolik ve flavonoid bileşen içerikleri ile güçlü antioksidan potansiyellerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cosmetics refer to the general category of products and applications used in skin, body, and hair care. Today, the cosmetics industry has achieved a significant market share, and interest in plant-based resources has increased. Plant extracts enrich cosmetic formulations with their natural components, providing skincare and beauty benefits. In recent years, research on plants as natural sources of antioxidants has intensified. Antioxidants neutralize free radicals, thereby preventing oxidative stress and cellular damage. In this study, the antioxidant activities of Citrullus lanatus (watermelon seed) and Quercus infectoria (oak gall) extracts were evaluated. The study assessed total flavonoid content, DPPH radical scavenging activity, reducing power, metal chelating activity, and phenolic compound analysis using the LC-MS/MS method. According to the findings, oak gall extracts had significantly higher concentrations of flavonoid components compared to watermelon seed extracts. It was demonstrated that oak gall had a notably high capacity for neutralizing DPPH radicals. Although watermelon seed exhibited considerable antioxidant activity, oak gall was found to have a stronger effect overall. Additionally, watermelon seed showed higher metal chelating activity than oak gall. However, regarding reducing power, the oak gall Soxhlet extract exhibited the highest capacity, while watermelon seed measured at lower levels. LC-MS/MS analysis revealed the presence of phenolic compounds such as gallic acid, tannic acid, ellagic acid, and quinic acid in oak gall extracts. In watermelon seed extracts, flavonoid compounds such as luteolin and apigenin were identified. These results demonstrate the strong antioxidant potentials of watermelon seed and oak gall extracts based on their phenolic and flavonoid compound contents.