Hemşireler için yaşlı istismarını tanılama ölçeği geliştirilmesi
Development of the elderly abuse diagnostic scale for nurses
- Tez No: 946814
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşlı istismarı, artan yaşlı nüfusla birlikte önemli bir küresel sağlık sorunu haline gelmiştir. Hemşirelerin yaşlı istismarını tanılamalarını desteklemek amacıyla yürütülen bu araştırmada, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, metodolojik desende planlanmıştır. Etik kurul onayı (15.06.2023, Sayı: 2023/43) ve kurum izinleri alınmıştır. Ölçek maddeleri literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Uzman görüşü sonrası ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi 0.878 olarak saptanmıştır. Araştırmada açıklayıcı faktör analizi için Artvin ilinde 373 hemşireden, doğrulayıcı faktör analizi için ise Trabzon ilinde 334 hemşireden veri toplanmış, toplamda 707 hemşire çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Hemşireler İçin Yaşlı İstismarını Tanılama Ölçeği (HİYİTÖ) taslak formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elder abuse has become a significant global public health issue with the increasing aging population. This study aimed to develop a valid and reliable measurement tool to support nurses in diagnosing elder abuse. The research was designed using a methodological approach. Ethical approval (15.06.2023, No: 2023/43) and institutional permissions were obtained. The scale items were developed based on a comprehensive literature review and expert opinions. Following expert review, the content validity index of the scale was determined to be 0.878. In the study, data were collected from 373 nurses in Artvin for exploratory factor analysis and 334 nurses in Trabzon for confirmatory factor analysis, resulting in a total sample size of 707 nurses. Data were gathered using a Personal Information Form and the draft version of the Elderly Abuse Diagnostic Scale for Nurses (EADSN).