II. Meşrutiyet Döneminde İkdam gazetesi (1908-1909)
İkdam newspaper during the 2 nd Legitimacy Period (1908-1909)
- Tez No: 94682
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Balcı, Sezai, II. Meştutiyet Döneminde İkdam Gazetesi (1908-1909), Yüksek Lisans Tezi.Tez Danışmanı: Prof. Dr. Yücel Özkaya, 155 + iv sayfa. ÖZET 5 Temmuz 1894' te yayınlanmaya başlayan İkdam gazetesini Ahmet Cevdet çıkarmıştır. 1894'ten beri yarım asra yakın olarak çıkan İkdam, Türk düşünce ve siyasî hayatının önemli bir tanığıdır. II. Abdülhamit, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı, Mütareke, Milli Mücadele ve Cumhuriyet devrinde yayınlanmıştır. Bu dönemler içinde Türk siyasî ve tarihi hayatının en önemli gazetelerinden olmuştur. Demokratikleşme tarihimizin bir“kilometre taşı”olarak kabul edildiği II. Meşrutiyet döneminin 1908-1909 yılı olaylarını tezimize konu edindik. Tezimizin konusu II. Meşrutiyetin ilanından (23 Temmuz 1908) bir irticai hareket olan 31 Mart Olayı'na (13 Nisan 1909) kadar olan gazete Haber ve yazılarının incelenmesidir.Bu gazete haberlerini siyasî, ekonomik, sosyal, askeri, eğitim başlıkları altında tarama ve fişleme tekniğiyle sadeleştirerek oluşturduk. İkdam, ilk çıkışından başlayarak Türk milletinin diline, milli eğitimine, gençliğin okumasına ve yetiştirilmesine yazarları ve muhabir kadrosu kadar yazı ve haberleri ile de büyük katkıda bulunmuş bir gazetedir. İkdam, zengin iç ve dış haberleri, ciddi ve seviyeli bir o kadarda ilgi çekici olan makale, ilmi araştırma, hikaye ve roman tefrikaları ile okuyucularının daima ilgisini çekmiş, tirajı 40 bine ulaşmış bir gazetedir. 1894-1928 yılları arasında yarım asra yakın yayın hayatı olan İkdam, Türk tarihinin canlı bir şahidi olmasının yanında Cumhuriyet devrini gazetecilerine de okul olmuş bir gazetedir. Bu tezimizle Osmanlı Devleti'nin 1908-1909 yıllarını ilim camiasına sunmanın mutluluğu içndeyiz.
Özet (Çeviri)
Balcı, Sezai, İkdam Newspaper During the 2nd Legitimacy Period (1908-1909), Post-Graduate Paper, Advisor : Prof. Dr. Yücel Özkaya 155 + iv pages. SUMMARY The newspaper titled“İkdam”was issued by Ahmet Cevdet on 5th of July 1894. The newspaper that became an important witness of the Turkish political life was published for about half century since then. It was issued during the reign of the Ottoman Sultan Abdulhamit the 2nd, the 2nd Legitimacy Period, the 1st World War. Armistice, National Sovereignty Struggle and Republican periods. It was one of the most important newspapers of the Turkish politics and history evidencing the events that occurred during the interm. We focused on the events during the 2nd Legitimacy Period of the Ottoman Administration that are generally considered as the milestone in democratisation process lasting between 1908-1909 as the title of our paper. Our subject focused on a review of the newspaper news columns between the declaration of the 2nd Legitimacy period in 23rd of July 1908 to the Islamic Religious Activist movement of 13th of April 1909. We sorted out these newspaper articles under Political. Economic, Social, Military and Education subjects. Finally we condensed said articles through survey and sorting out technique. From the first year of its publication, the İkdam Newspaper had made significant contributions to the language, national education, the reading habits of the youth and its raising up, with its articles and news columns, as well as with its authors and journalist cadres. İkdam whose publication has reached to 40.000 in number. Indeed was popular with its rich and abundant news of domestic and foreign origin. In addition, it was a reflective newspaper that had a high level of understanding and equally interesting in its articles on scientific research issues as well as narratives and novels. It had a half century publication life span lasting between 1874 and 1928. Apart from being a living witness to Turkish history, it became a school for the journalists during the Republican age. With our paper, we are pleased to pinpoint the events of the Ottoman State that occurred during the years of 1908 and 1909.