Eldivan ilçesi coğrafyası
The Geography of the Eldivan district
  1. Tez No: 94683
  2. Yazar: BEKİR GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. E. MURAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
159 ÖZET Bu çalışmada Eldivan İlçesinin coğrafi özelliklerini tanıtmak amacı güdülmüştür. İlçe Orta Anadolu Bölgesinin, Orta Kızılırmak Bölümünde yer almaktadır. İdari açıdan ise Çankırı İline bağlı bulunmaktadır. Eldivan İlçe merkezi kasaba karakterli bir yerleşmedir. Bu kasabada diğer Orta Anadolu Bölgesi kasabaları gibi tarımsal faaliyetler baskın durumdadır. Jeomorfolojik durum itibarıyla Eldivan Dağı ve Eldivan Ovası kendilerini kuşatan yüksek ve alçak plato sahalarıyla birlikte ilçe topraklarım şekillendirmektedir. Özellikle Eldivan Ovasım kaplayan alüvyal malzeme, ovayı çevresine göre üstün tarımsal niteliklere sahip kılmıştır. İlçe genelinde Orta Anadolu Karasal ikliminin etkileri şiddetli boyutlarda hissedilir. Ayrıca iklimin özellikleri ekonomik hayata ve coğrafi özelliklere yön vermektedir. İlçede koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvan besleyiciliği yanında tahıl tarımı başta gelen faaliyetler içinde yer alır. İklim bitki hayatım da etkilemektedir; yüksek dağlık sahalar dışında bütün araziler de bozkırlar göze çarpmaktadır. Eldivan Dağının yüksek kısımlarında yeralan ormanlar ise karaçam ağaçlarından meydana gelmiştir. İlçe arazisinde üç ayrı toprak tipine rastlanmaktadır. Orman ve step alanlarında kahverengi topraklar oluşmuştur. Ancak bu topraklar erozyon tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Eldivan Ovası ise yüksek alanlardan inen derelerin getirdiği alüvyonlarla kaplanmıştır. Bu gevşek alüvyon malzeme üzerinde alüvyal topraklar teşekkül etmiştir. Bu alüvyonlar altında gelişmiş taban suyundan sözetmek mümkündür. Eldivan İlçesinin 16 adet köyü bulunmaktadır. İlçe merkezinde tarım ve hayvancılık faaliyetleri ekonominin temelini oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun büyük kısmı birincil sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörde yapılan üretim temel ihtiyaçlara cevap veremez durumda olduğundan ilçe nüfusu büyük şehirlere göç «tmiştir. Genç nüfus göç eden nüfus olmuş geriye kalanların içinde ise yaşlıların payı azami değerlere ulaşmıştır. Bu nüfus manzarası ekonomik gelişimi desteklemekten oldukça uzak bir yapı sergilemektedir.160 Eldivan İlçesi kirazı ile ünlenmiştir. Her yü haziran ayında geleneksel olarak kiraz bayramı düzenlenmektedir. Kiraz bayramı ilçeye binlerce insan çekmekte bu sayede ilçedeki turizm faaliyetleri ivme kazanmaktadır. Eldivan İlçesinin doğal güzellikleri yabancılara özenle tanıtılmaya muhtaçtır. Uygun alanlara yapılacak olan turizm tesislerinin ilçedeki ekonomik hayatın gelişmesine yardımcı olacağı umudu taşınmaktadır.
Özet (Çeviri)
161 ABSTRACT İn this study we want to introduce the geografical features of the Eldivan District. Eldivan District is in the Middle Kızılırmak Part which takes a place in the Middle Anatolian Region. İn the way of governing the district is related with the Çankırı Province. The center of district is Eldivan Town. This town is a typical Middle Anatolian Town that the agricultiral functions are basically dominant. Looking to the geomorfical view the district land is mainly made of Eldivan Mountain and Eldivan Plain that both of them are surrounded by the low and the high plateaus. Especially the Eldivan Plain is covered with the alüvion materials which has the best condition for the agricultur farming. İn the district area, Middle Anatolian Continental climate domination is feeling hardly. This hard climate condition is reflecting on the economic life and affecting the geografical features. That's why the small animals like sheep and goat is seen on the area and grain agriculture is comes on the first step. The climate is also affected the plaint life that is why all the area except high mountains, is covered by the steppe. There are some forest on the Eldivan Mountain which is made of pine trees. There is three kind of soil type is placed on the district area. Under the forests and steppe the brown soils have became. But this brown steppe and brown forest soils are threating by the soil erosion danger. Eldivan Plain is filled by the materials which has been carried from the high areas by the little streams. The aluvial soil has been growing up on this loose materials and a under ground water takes a place in the base of this materials. Eldivan District has got 16 village. The center of the districts economic activity is based on the agricultural character. The agricultural activity takes great part in the towns economic balance. Most of the population is working in the primary sector. İn this sector, the production could not reply the basic needs. The resources could not feed the local population that makes an emigration to the big cities from the area. The young population has participated this emigration and the old162 population has remained in the district; This peculation scene could not prop the economic devolops. Eldivan District is famous by the cherry. There is an annual cherry festival is organising in the district every June. This festival is attracted the thousands of people in the town so that the tourism has gain a great activity. The natural beauties in Eldivan District are need to be introduce to the tourist carefully. Some tourism establishment should have to be build on the suitable areas and finally it would be the best way to develop the economic life. VOtimMSm HHKPJ