İdeoloji kavramının eleştirel kuram içindeki yorumlanışları
The Concept of ideology in the critical theory
- Tez No: 94681
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
82 ÖZET Marcuse'de ve Habermas'ta ideolojinin realiteyi çarpıtmasının nasıl anlatıldığını incelemeyi amaç edinen bu çalışmanın temel hipotezi, Marcuse'de ve Habermas'ta ideoloji kavramının içeriğinin ve temellendirilme tarzlarının farklı olduğudur. Marcuse'e göre, Aydınlanma'nın bilim anlayışı doğaya gittikçe daha etkin bir hükmetmenin yolunu açmış ve daha sonra da insanın insana gittikçe daha etkin bir iktidarı için aracı olmuştur. Bu durum, insanın doğaya ve kendisine yabancılaşması anlamına geldiği için Marcuse'ün düşüncesinde bilimin kendisi çarpıtmanın kaynağı olarak görülür. Bilimi ideolojinin kaynağı olarak değerlendirmek bir dereceye kadar Habermas için de geçerlidir. Bir dereceye kadar; çünkü, Habermas bilimin içindeki ileri gücü gözardı etmez. Habermas'a göre ideoloji, iletişimin kendi yapısında gizlenen ve gerçek çelişkilerin bilince çıkmasını önleyen iktidar ilişkilerinin tahrif ettiği iletişimdir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The aim of this study is to investigate how Marcuse and Habermas explain the distortion of reality by ideology. The basic hypothesis of the study is to show the difference between the ways of interpretation of the ideology concept. Marcuse, criticizing science comprehension of the enlightenment, claims that this comprehension causes the dominance of human firstly to nature then to human. In fact, this situation leads to the alienation of human not only to nature but also to himself. As a result, Marcuse treats science as an ideology. Habermas as well evaluates science as ideology but, up to a point. The reason for this is that he does not neglect the developing nature of science. Habermas fundemantally makes distinction between work and symbolic interaction and treats ideology as communication distorted by power relationship.