Türk kamuoyunda ulusçuluk akımı ve dış etkiler (1930-1938)
The Nationalism movement and foreign effects in Turkish public opinion (1930-1938)
  1. Tez No: 94684
  2. Yazar: ERDAL GÜLÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
TEZ OZETI Gülünay, Erdal, Türk Kamuoyunda Ulusçuluk Akımı ve Dış Etkiler 1930- 1938, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İzzet Öztoprak, VT1+218 Tez çalışmamızda, Cumhuriyet rejiminin ulusçuluk anlayışı konusunda resmi ve gayrı-resmi kesimlerde yapılan yorum ve değerlendirmelerin eksik ve hatalı olduğu ortaya konularak; Cumhuriyet ulusçuluğunun kuramsal ve kurumsal düzeyde radikal bir biçimde oluşturulduğu 1930-1938 arası dönemde Türk kamuoyunda ulusçuluk konusunda basın-'yayın organlarında dile getirilen görüş ve yorumlar ışığında bu konu aydınlatılmak istenmiştir. Cumhuriyet rejiminin Kemalist Ulusçuluk olarak adlandırdığımız ulusçu anlayışı sosyo ekonomik ve siyasal yönleriyle ortaya çıkarılırken birincil kaynaklara başvurulmuştur. Tez çalışmamız Giriş, Sonuç, Ek ve Kaynakça dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez konusunun tanımı, çalışmanın amacı, yöntemi ve üzerinde çalıştığımız dönem -1930/1938- basın yaşamı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. İlk bölümde, ulusçuluğun Türkiye'deki gelişim tarihçesi; Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Türkiye'de 1930-1938 arası dönemde Kemalist ulusçu anlayış doğrultusundaki sosyo-ekonomik ve siyasal uygulamalar ile Türk kamuoyunun bu konudaki açıklama ve yorumlarına yer verilmiştir. Bu bölümde, 1930'lu yılların başında ekonomi, iç ve dış siyasa ile kültür gibi konularda Cumhuriyet rejiminin ulusçu anlayışının bakışı irdelenmiştir. CHP ve ulusçuluk, dil ve tarih anlayışı, üniversite reformu, yabana bilim adamları ve DTCF, azınlıklar ve ulusçu siyasa bu bölümde yer alan diğer konulardır. İtalya ve Almanya gibi aşırı ulusçu anlayışların yönetimde olduğu ülkelerle Cumhuriyet rejiminin ilişkilerinin incelendiği üçüncü bolümde; Türk kamuoyunun aşırı ulusçu anlayışlara bakışı ve Kemalist Ulusçuluk anlayışı dışında ortaya çıkan Türkçü Ulusçuluk anlayışı konusunda da bilgi verilmiştir. Bu bölümde; Türkçü-Turana akımlar, İtalya-Almanya ve Türkiye ile HPayfaşım Savaşı'na doğru gidilirken Kemalist ulusçu anlayışın siyasal tutumu anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gülünay, Erdal, The Nationalism Movement and Foreign Effects in Turkish Public Opinion ( 1930-1938 ), Master Thesis, Adviser: Doç. Dr. İzzet Öztoprak, VH+216 In the study, considering the deficient and faulty interpretations and evaluations of the official and unofficial sectors about the Turkish Republic's nationalism mentality, this subject is tried to be clarified by the help of opinions and interpretations in press about nationalism in Turkish public opinion in 1930- 1938 which is the period of the formation of the Republic's nationalism in theoretical and institutional levels in a radical way. The primary sources are applied to reveal socio-economic and political aspects of the Turkish Republic's nationalism mentality named as“Kemalist Nationalism”. Apart from Introduction, Conclusion, Appendix and Bibliography parts, the study consists of three main parts. The Introduction part includes the definition of the study subject, the aim of the study, its method and knowledge about theprSss of the period 1930-1938. In the first part, the history of development of nationalism in Turkey has been examined under the heads; Republic's previous period and Republic period The second part of the study includes socio-economic and political applications of Kemalist nationalism mentality in Turkey in 1930- 1938 and interpretations and evaluations of Turkish public opinion about this subject In this part, at the beginning of 1930 's, the point of view of Turkish Republic's nationalism mentality in the matters of economy, internal-external policy and culture is investigated CHP and nationalism, the mentality of language and history, the University Reform, foreign scientists and DTCF, the Minorities and nationalist policy are the other topics placed in this part The third part where the relationship of Turkish Republic with extremely- nationalist countries such as Italy and Germany is examined includes Turkish public opinion about extremely-nationalist mentality. This part also gives information about Turkist Nationalism mentality other than Kemalist Nationalism. In this part, Pan-Turkist / Pan-Turanist movements, the political attitude of Kemalist Nationalism mentality are explained Tfr ftawtttttf*