Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi takımlarının hücum organizasyonlarının başarı durumları üzerine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of offensive organization on the success of teams in the Turkish Women's Basketball Super League
- Tez No: 946845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi (TKBSL) 2022-2023 sezonunda play-off serisindeki takımların hücum organizasyon tercihlerini ve bu organizasyonların hangi hücum bölgelerinden yapılan atışlarla sonlandırıldığını belirlemektir. Ayrıca bu çalışma, hücum tercihleri ile başarı düzeyi olarak değerlendirilen müsabaka kazanma-kaybetme durumu ve ligdeki sıralamalarına olan etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 sezonu TKBSL oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise normal sezonun ardından play-off oynayan takımlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda, TKBSL play-off serisinde 17 müsabakada kazanan ve mağlup olan toplam 34 takımın analiz verileri bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Takımların farklı hücum stratejileri ve bu stratejilerin saha içi performanslarına yansımaları, sistematik gözlem yöntemi ve e-analiz basketbol programı kullanılarak veri seti oluşturulmuştur. Değişkenlerin gruplar arasındaki ortalamalarını karşılaştırırken iki ortalama arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik istatistiki işlemler için ki-kare testlerinden yararlanılmıştır. Hücum organizasyonları; hızlı hücum, geçiş hücumu, set hücumu, pick-and-roll ve bireysel hücum kategorilerinde değerlendirilmiş, hücum bölgeleri ise pota altı, orta mesafe, üç sayı bölgesi, ikinci hücum şansı ve serbest atış kazanma şeklinde sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the offensive organization preferences of the teams in the play-off series in the 2022-2023 season of the Turkish Women's Basketball Super League (TKBSL) and the shots from which offensive areas these preferences were taken. In addition, this study aims to reveal the effects of offensive preferences on the level of success, which is evaluated as the winning-losing situation of the match and the rankings in the league. The universe of the research consists of the 2022-2023 season of the TKBSL. The sample group consists of teams that play in the play-offs after the regular season. In this context, the sample of the study consists of analysis data from a total of 34 teams, including both winners and losers, in 17 matches of the TKBSL play-off series. A data set was created using a systematic observation method and an e-analysis basketball program, based on the different offensive strategies of the teams and how these strategies were reflected in their on-court performance. Chi-square tests were used for statistical procedures to determine the relationships between the means of the variables when comparing the means between groups. Offensive organizations were evaluated in the categories of fast break, transition offense, set offense, pick-and-roll, and individual offense, while offensive zones were classified as under the basket, mid-range, three-point zone, second chance offense, and free throw opportunities. The findings indicate that there are significant relationships between the variety of offensive organizations, offensive intensity, and preferred offensive zones and match results (p < 0.05). In all the matches played, set plays emerged as the most preferred offensive organization, with a preference rate of 56,7%. It has been determined that winning teams tend to focus more on fast breaks and transition attacks, while losing teams tend to focus more on set plays. In addition, it has been observed that points scored from under the basket and free throws have a significant impact on the outcome of the game. The findings of this study may serve as a guide for coaches and sports scientists in understanding tactical trends in the TKBSL and developing strategic plans.