Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi oyuncularında bağıl yaş etkisi ve maç performansı ilişkisi
Relationship with Turkish Womens Basketball Super League players's relative age effect and game performance
- Tez No: 709145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İstatistik, Sports, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın Türkiye Basketbol Federasyonu'nun düzenlediği Kadınlar Basketbol Süper Ligi 2020-2021 sezonunda oynayan kadın basketbolcuların bağıl yaş etkisini tespit etmektir. Çalışmada toplam 216 kadın basketbolcunun doğum yaşları ve belirtilen sezon içerisindeki performans verileri incelenmiştir. Sporcuların doğum tarihleri ve performans parametre bilgileri erişime açık olan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ağ sayfasından arşiv taraması yapılarak elde edilmiştir. Kadın basketbolcuların doğum tarihleri ve o sezonda oynadıkları maç sayısı, aldıkları süreler ve elde ettikleri istatistik verileri, Çeyrek Yıl (ÇY) ve Yarım Yıl (YY) dönemler şekilde bölümlere ayrılmıştır. İlk ÇY (Ocak, Şubat, Mart), 2.ÇY (Nisan, Mayıs, Haziran), 3. ÇY(Temmuz, Ağustos, Eylül), son ÇY (Ekim, Kasım, Aralık) ve ilk YY (Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran), son YY (Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık) aylarını kapsamaktadır. Sporcuların yaş ile bağıl yaş aralıklarına göre karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler paket program yardımıyla her kategoride ortalama ve standart sapma değerleri araştırılmıştır. Yaş ve kategoriler arası karşılaştırmalar için Independent t test ve One Way Anova testi kullanılmış, 0,05 düzeyinde anlamlılık düzeyleri araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; en çok doğum tarihine sahip olan aylar sırasıyla Ocak(29 oyuncu), Mayıs(27 oyuncu) ve Mart(26 oyuncu) aylarıdır. Öte yandan en az doğum tarihine sahip olan aylar ise sırasıyla Aralık(1 oyuncu), Ağustos(11 oyuncu) ve Ekim-Kasım(13'er oyuncu) aylarıdır. Oynanan maç sayısının YY'ye göre BYE oranı, alınan sürelerin YY'e göre BYE oranı, maçtaki ortalama sürelerinin YY'e göre BYE oranı ve maç başına atılan sayının YY'e göre BYE oranı anlamı çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relative age effect(RAE) of female basketball players who playing in the Women's Basketball Super League 2020-2021 season organized by the Turkish Basketball Federation. In this study, the birth age of 216 female basketball players and the performance data in the specified season were examined. The birth dates and performance parameter informations of the athletes were obtained by scanning the archives from the Turkish Basketball Federation's(TBF) official web page, which is open to access. The birth dates of female basketball players and the number of matches they played in that season, the times they played and the statistical data they obtained were divided into quarter-year (ÇY) and half-year (YY) periods. First ÇY (January, February, March), 2nd ÇY (April, May, June), 3rd ÇY (July, August, September), last ÇY (October, November, December), and first YY (January, February, March , April, May, June), last YY (July, August, September, October, November, December). The age of the athletes was compared according to their relative age ranges. The mean and standard deviation values in each category were investigated with the help of statistical evaluation package program. Independent t-test and One Way Anova test was used for age and category comparisons, and significance levels at the 0.05 level were investigated. As a result of this research; The months with the most birth dates are January (29 players), May (27 players) and March (26 players) respectively. On the other hand, the months with the fewest birth dates are December(1 player), August(11 players) and October-November(13 players each).