Elit kadın basketbolcuların spor yaralanması kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of sports injury anxiety levels of elite female basketball players
  1. Tez No: 700908
  2. Yazar: MİRSAT BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sporun insanlar açısından fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan birçok faydası bulunmaktadır. Spor faydalarının yanı sıra spor esnasında oluşabilecek birçok risk faktörlerini kapsar. Sporcuların yaralanmaya maruz kalması ve yaralanma sonrası oluşabilecek kaygı bu risk faktörlerindendir. Bu araştırma elit kadın basketbolcuların spor yaralanması kaygı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Kadın Basketbol Süper Ligi (KBSL) ve Türkiye Kadınlar 1. Liginde (TKBL) oynayan kadın basketbolcular oluştururken örneklemini ise basit örnekleme yöntemi ile seçilmiş 120 elit kadın basketbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rex ve Metzler (2016) tarafından geliştirilen ve Caz vd. (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Spor Yaralanmaları Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek ondokuz maddeden ve altı alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Frekans, yüzde, ikili karşılaştırılmalarda T testi ile çoklu karşılaştırılmalar ise Anova testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, Kadın basketbolcuların oynadığı lig değişkeni incelendiğinde Yeteneğini Kaybetme Kaygısı alt boyutuna göre Süper Ligde oynayan kadın basketbolcuların, 1.
Özet (Çeviri)
Sport has many physical, mental and social benefits for people. In addition to the benefits of sports, it includes many risk factors that may occur during sports. Exposure of athletes to injury and anxiety that may occur after injury are among these risk factors. This research was conducted to examine the sports injury anxiety levels of elite female basketball players. The universe of the research consists of female basketball players playing in the Turkish Women's Basketball Super League (KBSL) and the Turkish Women's 1st League (TKBL), while the sample consists of 120 elite female basketball players selected by simple sampling method.The Sports Injuries Anxiety Scale, which was developed by Rex and Metzler (2016) and adapted to Turkish by Caz et al. (2019), was used as a data collection tool in the study. The scale consists of nineteen items and six sub-dimensions. The data obtained were evaluated in the SPSS 22 package program. Frequency, percentage, T test for pairwise comparisons and Anova test for multiple comparisons were used.