Mevcut bir demiryolu köprüsünün doğrusal olmayan analiz yöntemleriyle deprem performasının incelenmesi
Eartquarke performance evaluation of an existing railway bridge by nonlinear metods
  1. Tez No: 946944
  2. Yazar: MAHMUT BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye Köprü Deprem Yönetmeliği (TKDY), 6 Ekim 2020 tarihinde Resmî Gazete 'de yayımlanmış ve 6 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik, Türkiye'de ilk kez müstakil olarak kullanılmaya başlanmış olup, köprülerin performansa dayalı tasarımını zorunlu kılmaktadır. Bu tarihten önce yapılan köprüler, Amerika Birleşik Devletleri (AASHTO) veya Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) tavsiye kararları doğrultusunda projelendirilmiş ve inşa edilmiştir. 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler, yıkıcı sonuçlarıyla dikkat çekmiş ve birçok raporda dünyada ender görülen bir büyüklükte olduğu belirtilmiştir. Bu depremler, 14 milyon insanın yaşadığı geniş bir bölgede hızlı müdahalenin ne kadar kritik olduğunu gözler önüne sermiştir. Yardım ekiplerinin hızla olay yerine ulaşması gerekliliği açıkça ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, toplumsal olarak kullanılan ulaştırma yapılarında deprem sonrasında basit onarımlarla hasarın giderilmesi veya hiç hasar almadan hizmete devam edebilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında 2020 TKDY şartnamesinin ilgili bölümleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı üzerindeki Banaz-Eşme arasında yer alan bir demiryolu köprüsünün, yönetmelikte köprü önem sınıfı ve deprem tasarım sınıfı 1 olan köprüler için ikinci aşama olarak yapılması istenilen, zaman tanım alanında hesap yöntemiyle farklı depremler altındaki performansı incelenmiştir. Köprü 10 açıklıklı olup 9 kolona sahiptir. Çalışma Pacific Earthquake Engineering Research Center PEER Ground Motion Database sitesinden deprem kayıtlarının seçimini de içermektedir. Deprem kayıtları, tasarıma esas deprem yer hareketi düzeyi ile uyumlu deprem büyüklükleri, fay uzaklıkları, kaynak mekanizmaları ve yerel zemin koşulları dikkate alınarak seçilmiştir. Viyadük hesaplamaları üç boyutlu hesaplar gerektirdiğinden yönetmelik gereği 7 adet deprem kaydı seçilmiş, seçilen kayıtlar çapraz şekilde SAP2000 programı yardımı ile model üzerinde tanımlanmıştır. Dolayısı ile 14 adet deprem kaydı altında çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak deprem senaryoları altında viyadük performans durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Bridge Earthquake Code (TKDY) was published in the Official Gazette on October 6, 2020, and came into force on October 6, 2021. This regulation has been implemented for the first time as a standalone code in Turkey and mandates performance-based design for bridges. Prior to this date, bridges were designed and constructed in accordance with the recommendations of either the American Association of State Highway and Transportation Officials (AASHTO) or the International Union of Railways (UIC). The devastating earthquakes that occurred in Türkiye on February 6, 2023, attracted attention with their destructive impact and have been reported in many studies as being of a rarely observed magnitude globally. These earthquakes revealed the critical importance of rapid emergency response across a large region inhabited by approximately 14 million people. The necessity for aid teams to reach the disaster area swiftly was clearly demonstrated. In this context, ensuring that transportation structures serving the public can either continue to function without damage or be repaired quickly with minimal intervention is of great significance. Within the scope of this thesis, the relevant sections of the 2020 TKDY code have been examined in detail. The study evaluates the seismic performance of a railway bridge located between Banaz and Eşme on the Ankara-İzmir High-Speed Train (HST) line using time-history analysis, which is required as the second-stage method for bridges classified as Importance Class 1 and Seismic Design Class 1 according to the code. The bridge consists of 10 spans and 9 piers. The study includes the selection of earthquake records from the Pacific Earthquake Engineering Research Center (PEER) Ground Motion Database. These records were selected considering factors such as earthquake magnitude consistent with the design-level ground motion, fault distances, source mechanisms, and local site conditions. As the viaduct analysis requires three-dimensional modeling, seven earthquake records were selected as per the code. These records were applied to the model in a cross-combination manner using the SAP2000 software, resulting in a total of 14 analyses. Consequently, the seismic performance level of the viaduct was evaluated under various earthquake scenarios.