Yerinde dökme tabliyeli köprülerin zaman-tanım alanında doğrusal olmayan yöntemle deprem performansının belirlenmesi ve güçlendirilmesi
Seismic performance evaluation and retrofitting of cast-in-place deck bridges using nonlinear time-history analysis
  1. Tez No: 1019362
  2. Yazar: ALİ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Köprüler, ulaşım ağının kritik unsurlarından biri olup, şehir içi ve şehirlerarası bağlantıları sağlayarak, ulaşımın sürekliliğinde önemli bir rol üstlenmektedir. Artan nüfus ve trafik yoğunluğu sebebiyle ulaşım talebini karşılayabilmek için yolların kesişim noktalarında araç üst geçit köprüleri inşa edilmekte olup bu köprüler trafik akışını düzenleyerek önemli bir çözüm sunmaktadır. Köprülerin yapısal ya da fonksiyonel eksiklikleri olmadan işlevlerini sürdürebilmeleri günümüz dünyasında oldukça önem arz etmektedir. Depremler yapıların sürdürülebilirliğine etki eden önemli bir unsurdur. Dünyada köprülerin deprem etkisi altında yapısal performanslarının belirlenmesi ve iyileştirilmesi için birçok yönetmelik ve standartlar kullanılmaktadır. Ülkemizde 2020 yılında yayımlanmış ve 2021 tarihinde yürürlüğe girmiş olan“Deprem Etkisi Altında Karayolu ve Demiryolu Köprü ve Viyadükleri Tasarımı İçin Esaslar, TKDY2020”yönetmeliği, köprülerin tasarım ve değerlendirmesini içeren kapsamlı bir düzenlemedir. Bu çalışma kapsamında İstanbul'da yer alan yerinde dökme sürekli tabliyeye sahip bir araç üst geçit köprüsü incelenecektir. TKDY2020 esas alınarak, köprünün mevcut durum deprem performansı belirlenecek ve ardından güçlendirme önerisi sunularak güçlendirilmiş durumun hedef performansa ulaşıp ulaşmadığı ortaya konulacaktır. Çalışma, köprülerin deprem mühendisliği ve tasarımı alanındaki literatürün araştırmasıyla başlayacaktır. Literatür incelemesi, köprülerin deprem davranışını anlamak için temel oluşturacaktır. Elde edilen bilgi/veriler dahilinde tasarım/değerlendirme parametreleri belirlenecektir. TKDY2020'ye uygun olarak köprünün sonlu eleman modeli hazırlanacaktır. Bu modele statik etkiler olarak adlandırılan zati yükler uygulanarak deprem yükleri öncesi ön yüklemeler yapılacaktır. Çalışmada köprünün mevcut ve güçlendirilmiş durumunun her ikisi için de TKDY2020'ye uygun olarak iki aşamalı tasarım/değerlendirme gerçekleştirilecektir. Her iki aşamada da zaman-tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanacaktır. Bu kapsamda öncelikle 7 adet deprem kaydı seçilecek, seçilen kayıtlar 1. ve 2. aşama deprem spektrumları baz alınarak ölçeklendirilecek ve modele uygulanacaktır. Deprem kayıtlarının seçimi, ölçeklendirilmesi ve sonlu eleman modeline uygulanması köprünün deprem performansını doğru bir şekilde değerlendirebilmek için kritik öneme sahiptir. Çalışmada sünek elemanlar için şekildeğiştirme esaslı tasarım/değerlendirme yöntemi uygulanacaktır. Fiber mafsal olarak tanımlanan yayılı plastik mafsallar kullanılacaktır. Çalışma, köprünün tasarım ömrü boyunca karşılaşabileceği farklı büyüklükteki depremlere karşı performansını değerlendirmek ve gerekli ise iyileştirmek amacıyla yapılacaktır. Elde edilen bulgular kullanılarak, köprünün deprem anında alacağı hasar, yapısal yetersizlik oluşup oluşmadığı ve gerekirse uygulanması gereken güçlendirme yöntemleri belirlenecektir. Çalışma kapsamında, hem köprünün mevcut ve güçlendirilmiş durumunun deprem performansı belirlenecek hem de ilgili yönetmeliğin (TKDY, 2020) pratikteki uygulanabilirliği hakkında önemli çıkarımlar yapılabilecektir. Elde edilecek bulgular, TKDY2020'nin mevcut bir köprü özelinde uygulaması için bir kılavuz niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Bridges are a critical component of the transportation network, providing urban and intercity connections and playing a crucial role in the continuity of transportation. To meet the transportation demand due to increasing population and traffic density, vehicle overpass bridges are constructed at intersections, offering a crucial solution by regulating traffic flow. Earthquakes are a factor that impacts the sustainability of structures. The ability of bridges to maintain their functions is undoubtedly important in today's world. In this context, various regulations in Turkey have introduced specific standards and limitations. The Turkish Bridge Design Standards (TBDS, 2020) published in 2020, is a comprehensive regulation that sets these standards. Within the scope of this study, a vehicle overpass bridge with a cast-in-place continuous deck located in Istanbul will be examined. Based on TBDS2020, the current seismic performance of the bridge will be determined, and subsequently, a retrofitting proposal will be presented to evaluate whether the retrofitted state reaches the target performance. The study will begin with a review of the literature on earthquake engineering and bridge design. This literature review will form the basis for understanding the seismic behavior of bridges. Design/assessment parameters will be determined based on the obtained information and data. A finite element model of the bridge will be prepared in accordance with TBDS2020. Static loads, referred to as dead loads, will be applied to this model as preloading before the seismic loads. In the study, a two-stage design/assessment will be conducted for both the existing and retrofitted states of the bridge, in accordance with TBDS2020. In both stages, the nonlinear time-history analysis method will be utilized. In this context, seven earthquake records will be selected, these records will be scaled based on the first and second-stage earthquake spectra and applied to the model. The selection, scaling, and application of earthquake records to the finite element model are critical to accurately assessing the bridge's seismic performance. For ductile elements, a deformation-based design/assessment method will be applied. Distributed plastic hinges, defined as fiber hinges, will be utilized. This study will be conducted to assess the bridge's performance against earthquakes of varying magnitudes that it may encounter throughout its design life and, if necessary, to improve it. Based on the findings, the damage the bridge may sustain during an earthquake, whether structural deficiencies occur, and the retrofitting methods to be applied if needed, will be determined. Within the scope of the study, the seismic performance of both the existing and retrofitted states of the bridge will be determined, and important insights into the practical applicability of the relevant regulation (TBDS2020) will be provided. The findings to be obtained will serve as a guide for the application of TBDS2020 specifically to an existing bridge.