İşletmelerin nakit akış profillerinin nakit akışlarının sağlandığı faaliyetler modeli kapsamında incelenmesi: Borsa istanbul'da bir uygulama
Analysis of cash flow profiles of the businesses in the scope of the cash flow operations model: An application in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 946943
  2. Yazar: KAZIM BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 2015-2024 yılları arasında Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören şirketlerin nakit akış performanslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Finansal tablolar içerisinde önemli bir yere sahip olan nakit akış tablosu aracılığıyla, şirketlerin finansal sağlığı, nakit yaratma kapasiteleri ve sürdürülebilirlikleri analiz edilmiştir. Araştırma, nakit akışlarının sağlandığı faaliyetler yöntemini kullanarak, işletme, yatırım ve finansman faaliyetlerinden kaynaklanan nakit hareketlerini ayrıntılı olarak değerlendirmektedir. İncelenen on yıllık dönem, Türkiye ekonomisinde yaşanan çeşitli ekonomik dalgalanmaları, krizleri ve pandemi dönemini kapsadığından, şirketlerin değişen ekonomik koşullara nasıl uyum sağladıklarını gözlemleme fırsatı sunmaktadır. Araştırma sonuçları, BIST şirketlerinin nakit yaratma kapasitelerindeki değişimleri, nakit yönetim stratejilerini, sektörel farklılıkları ve finansal sürdürülebilirliklerini ortaya koymaktadır. Bulgular, şirketlerin nakit akış profillerinin ekonomik dalgalanmalar, sektörel dinamikler, şirket büyüklükleri ve kurumsal yönetim yapıları ile ilişkisini göstermektedir. Bu çalışma, yatırımcılar, analistler ve finansal bilgi kullanıcıları için şirketlerin finansal sağlığını değerlendirmede nakit akış analizinin önemini vurgulamakta ve BIST şirketleri üzerine yapılacak gelecek çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cash flow performance of companies traded on the Istanbul (BIST) between 2015 and 2024. Through the statement of cash flows, which holds a significant place within financial statements, the financial health, cash generation capacities, and sustainability of these companies are analysed. The research utilizes the direct method for cash flows from operating activities to evaluate cash movements originating from operating, investing, and financing activities in detail. The ten-year period under investigation encompasses various economic fluctuations, crises, and the pandemic period experienced in the Turkish economy, thus offering an opportunity to observe how companies adapted to changing economic conditions. The research findings reveal the changes in the cash generation capacities, cash management strategies, sectoral differences, and financial sustainability of BIST companies. The findings demonstrate the relationship between companies' cash flow profiles and economic fluctuations, sectoral dynamics, company sizes, and corporate governance structures. This study emphasizes the importance of cash flow analysis in assessing the financial health of companies for investors, analysts, and financial information users, and aims to contribute to future studies on BIST companies.