Müzik öğretmenliği bağlamında müzik toplulukları yönetimine ilişkin temel ilkeler ve konuya ilişkin görüşlerin değerlendirilmesi
Basic principles on conducting of music ensembles in the context of music teaching and evaluation of opinions on the subject
- Tez No: 946950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, günlük okul yaşantısında müzik öğretmenlerinin karşılaştığı müzik toplulukları yönetimi görevlerine ilişkin temel ilkelere yönelik yaklaşımların belirlenmesini amaçlamaktadır. Müzik toplulukları yönetimi görevleri çalgı toplulukları ve koro gibi toplu müzik yapma etkinliklerinin şeflik görevi bağlamında yürütülmesini ifade eder. Araştırma kapsamında, koro ve orkestra yönetiminde deneyim sahibi akademisyen ve şeflerle yapılan görüşmeler, şeflik eğitimi üzerine yazılan kitaplar ve yönetim ile ilgili eğitim içerikli videolar içerik analizi ile incelenmiş; müzik öğretmenlerine yapılan anket ise frekans analizi ile değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan içerik analizleri ve nicel araştırma yöntemiyle frekans analizi uygulanan anket birlikte değerlendirilmiştir. Bu bağlamda araştırma karma araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma bulguları, öğretmenlerin repertuvar seçimi, prova yaklaşımları, öğrenci motivasyonu sağlama gibi konularda çeşitli zorluklar yaşadıklarını ortaya koyarken, deneyimli şeflerin müzik öğretmenliği özelinde liderlik, iletişim ve müzikal yönlendirme becerilerine ilişkin önerileri belirlenmiştir. Şefliğe ilişkin kitaplar ve videoların içerik analizi sonucunda ise dikkat edilen temel ilkeler ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda, müzik öğretmeni yetiştirme programında dikkat edilmesi gereken önemli konulara ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu öneriler müzik toplulukları yönetimi derslerine yönelik yeni ve önemli ilkeler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the approaches to the basic principles regarding the music ensembles conducting tasks that music teachers encounter in daily school life. Music ensembles conducting tasks refer to the execution of collective music activities such as instrumental ensembles and choirs in the context of conducting duties. Within the scope of the research, interviews with academicians and conductors experienced in choir and orchestra conducting, books written on conducting education, and educational videos on conducting were examined with content analysis; and the survey conducted with music teachers was evaluated with frequency analysis. The content analyses conducted with the qualitative research method and the survey conducted with frequency analysis using the quantitative research method were evaluated together. In this context, the research was conducted with a mixed research method. While the study findings revealed that teachers experienced various difficulties in issues such as repertoire selection, rehearsal approaches, and student motivation, suggestions of experienced conductors regarding leadership, communication, and musical direction skills specific to music teaching were determined. As a result of the content analysis of books and videos on conducting, the basic principles that were taken into consideration were revealed. In line with the research results, various suggestions were presented regarding important issues that should be considered in the music teacher training program. These suggestions include new and important principles for music ensembles management courses.