Yerel halkın aidiyet duygusu ve sürdürülebilir turizm tutumu arasındaki ilişki: Ayvalık-Küçükköy örneği
The relationship between local residents' sense of belonging and sustainable tourism attitude: The case of Ayvalık-Küçükköy
- Tez No: 946951
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Ayvalık-Küçükköy'de yaşayan yerel halkın aidiyet duygusu ve sürdürülebilir turizm tutumu arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenler ile katılımcıların demografik özellikleri arasındaki farklılığı tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Ayvalık-Küçükköy'de yaşamakta olan yer halkla 2-10 Eylül 2024 tarihlerinde ortaya konulan uygulama sonucunda 294 katılımcıyla yüz yüze ve bazı anketler katılımcılara dağıtıldıktan sonra belirlenen süre sonunda toplanarak uygulama tamamlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0.1 programında analiz edilmiştir. Çalışmada t-testi ve Varyans analizi (One-Way ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların aidiyet duygusu ve sürdürülebilir turizm tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi için“Korelasyon Analizi”gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda çalışmanın değişkenleri ile katılımcıların demografik özellikleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına yönelik sorulara cevap aranmıştır. Ayrıca değişkenlerin alt boyutlarıyla kendi aralarındaki ilişki ve katılımcıların demografik özellikleri ile aralarında fark olup olmadığı da incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların aidiyet duygusu ile nereli oldukları, yaşları, eğitim durumları, ve Küçükköy'de ikamet ettikleri süre arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların sürdürülebilir turizm tutumlarıyla ise nereli oldukları, yaş, eğitim durumları ve Küçükköy'de ikamet ettikleri süre değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonucu incelendiğinde aidiyet duygusunun alt boyutlarından olan“Yere Bağımlılık ve Yer Kimliği”boyutu ile sürdürülebilir turizm tutumunun“Çevresel ve Ekonomik Sürdürülebilirlik”,“Sosyal Sürdürülebilirlik ve Katılım”boyutlarında orta düzeyde ve anlamlı ilişkiler içinde olduğu tespit edilmiştir. Aidiyet duygusunun bir diğer alt boyutu olan“Yere Bağlılık ve Yerin Ruhu”boyutu ise sürdürülebilir turizm tutumunun“Çevresel ve Ekonomik Sürdürülebilirlik”boyutu ile orta düzeyde ve“Sosyal Sürdürülebilirlik ve Katılım”boyutuyla zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca aidiyet duygusu ile sürdürülebilir turizm tutumu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to identify the relationship between place attachment and attitudes toward sustainable tourism among local residents of Ayvalık–Küçükköy, and to determine whether these variables differ according to participants' demographic characteristics. To this end, between September 2 and 10, 2024, a field application was conducted with local residents of Ayvalık–Küçükköy. A total of 294 participants completed face-to-face interviews and written questionnaires; after the allotted time, all instruments were collected and the application was concluded. The data were analyzed using SPSS 27.0.1. Independent-samples t-tests and one-way ANOVA were employed. In order to examine the relationship between place attachment and sustainable tourism attitudes, Pearson correlation analysis was conducted. Additionally, the study investigated whether these main variables and their subdimensions differed by participants' demographic characteristics.Results indicated significant differences in place attachment by participants' place of origin, age, education level, and years of residence in Küçükköy. Similarly, attitudes toward sustainable tourism differed significantly according to these same demographic factors. Among the subdimensions of place attachment, the“Place Dependence & Place Identity”dimension was found to correlate at a moderate and significant level with the“Environmental & Economic Sustainability”and“Social Sustainability & Participation”dimensions of sustainable tourism attitudes. The other subdimension of place attachment,“Place Dependence & Spirit of Place,”showed a moderate, significant correlation with“Environmental & Economic Sustainability”and a weaker but still significant correlation with“Social Sustainability & Participation.”Finally, a positive, moderate, and statistically significant relationship was found between overall place attachment and overall sustainable tourism attitudes.