Sekizinci sınıf dünya ve evren konu alanının öğretiminde teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of technology-enhanced learning environments in the teaching of the eighth grade earth and universe subject area
  1. Tez No: 946998
  2. Yazar: EMİNE YURTYAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL ŞEKERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma, sekizinci sınıf fen bilimleri dersi“Dünya ve Evren”konu alanının öğretiminde teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Fen bilimleri dersi öğretim programında sekizinci sınıf“Dünya ve Evren”konu alanında“Mevsimler ve İklim”ünitesi yer almaktadır. Dolayısıyla bu tez kapsamında geliştirilen öğretim etkinlikleri“Mevsimler ve İklim”ünitesine yöneliktir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin batısındaki bir devlet okulunda öğrenim gören 59 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada deney 1 grubundaki (N=21) dersler argüman odaklı sanal laboratuvar uygulamaları, deney 2 grubunda (N=19) argüman odaklı gerçek laboratuvar uygulamaları kullanılarak, kontrol grubunda (N=19) ise öğretim programına bağlı kalınarak geleneksel öğretim ile yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları“Mevsimler ve İklim Akademik Başarı Testi”,“Astronomi Tutum Ölçeği”ve“Mevsimler ve İklim”açık uçlu soru formudur. Araştırma sonucunda, tasarlanan teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının sekizinci sınıf öğrencilerinin“Mevsimler ve İklim”ünitesine yönelik akademik başarılarında istatistiksel olarak anlamlı, kalıcı ve olumlu yönde büyük bir değişim sağladığı, ancak astronomiye yönelik tutumlarında anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca“Mevsimler ve İklim”ünitesindeki kavramların öğrenilmesine ve öğrencilerin kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik olumlu yansımaları olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda“Dünya ve Evren”konu alanının öğretiminde, bu tez çalışmasında kullanılan teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının örnek alınarak yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of preparing and evaluating technology-enhanced learning environments in the teaching of the“Earth and Universe”subject area in eighth-grade science course. The“Seasons and Climate”unit is included in the“Earth and Universe”subject area of the eighth-grade science curriculum. Therefore, the teaching activities developed within this thesis are directed towards the“Seasons and Climate”unit. The research used the intervention design from mixed research methods. The study sample includes 59 eighth-grade students from a state school in western Turkey. The study used argument-based virtual laboratory applications for experiment group 1 (N=21), argument-based real laboratory applications for experiment group 2 (N=19), and traditional teaching for the control group (N=19). The data collection tools for the study are the“Seasons and Climate Academic Achievement Test”, the“Astronomy Attitude Scale”, and the“Seasons and Climate”open-ended question form. As a result of the research, it was determined that the designed technology-enhanced learning environments provided a statistically significant, permanent and positive change in the academic achievement of eighth grade students in the unit“Seasons and Climate”but did not cause a significant change in their attitudes towards astronomy. Furthermore, it was found that the concepts in the“Seasons and Climate”unit had positive reflections on learning and eliminating students' misconceptions. Based on these findings, it is recommended that the technology-enhanced learning environments used in this thesis be modelled and expanded in the teaching of the“Earth and Universe”subject area.