Kurumsal sürdürülebilirlik performansı ile kazanç kalitesi arasındaki ilişki: Borsa İstanbul (BIST)'da bir uygulama
The relationship between corporate sustainability performance and earnings quality: An application on BIST
- Tez No: 946999
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, kurumsal sürdürülebilirlik performansı ile kazanç kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma kapsamında, Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik 25 Endeksi'nde yer alan işletmelerin 2014-2023 yılları arasındaki finansal ve finansal olmayan verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada, işletmelerin sürdürülebilirlik performansı (ESG), bütünleşik ve ayrı ayrı olmak üzere değerlendirilmiş; çevresel, sosyal ve yönetişim puanlarının kazanç kalitesine olan etkisi panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, sürdürülebilirlik performansı ve kazanç kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak işletmelerin bu süreçlerdeki davranışlarını yönlendirmektir. Elde edilen bulgular, şirketlerin toplam sürdürülebilirlik puanlarının yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişim boyutlarında gösterdikleri yüksek performansın, kazanç kalitesini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle çevresel boyutun, genel sürdürülebilirlik puanına ve diğer bileşenlere kıyasla kazanç kalitesi üzerinde daha belirgin ve güçlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sürdürülebilirlik uygulamalarının işletmelerin kazanç kalitesini artırarak yatırımcılar ve diğer paydaşlar açısından daha güvenilir ve şeffaf finansal bilgiler sunmasına katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between corporate sustainability performance and earnings quality. The study evaluates both financial and non-financial data of companies listed in the Borsa Istanbul (BIST) Sustainability 25 Index for the period between 2014 and 2023. Sustainability performance (ESG) of the companies is assessed both as an overall score and by individual components, and the effects of environmental, social, and governance scores on earnings quality are analyzed using panel data regression methods. The primary aim of the research is to reveal the link between sustainability performance and earnings quality, thereby providing insights that may guide corporate behavior in these areas. The findings indicate that, in addition to overall sustainability scores, high performance in the environmental, social, and governance dimensions positively affects earnings quality. In particular, the environmental component is found to have a more pronounced and significant impact on earnings quality compared to the overall sustainability score and the other components. These results suggest that sustainability practices enhance earnings quality, contributing to the provision of more reliable and transparent financial information for investors and other stakeholders.