Sovyet sonrası Merkez Rusya'da İslam hukuku eğitimi
Islamic law education in post-Soviet Central Russia
- Tez No: 947036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED USAME ONUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Sovyetler sonrası dönemde Merkez Rusya'da İslam hukuku öğretimini, tarihsel bağlamı, kurumsal gelişimi ve eğitim programlarını dikkate alarak incelemektedir. Çalışmada, İslami eğitimin ötekileştirildiği ve birkaç dini kurumla sınırlı kaldığı Sovyet döneminden, dini eğitimin yeniden canlandığı ve programların oluşturulduğu Sovyet sonrası döneme kadar İslam hukukunun farklı gelişim aşamaları karşılaştırılmaktadır. Rusya'da modern bir Müslüman eğitim altyapısının oluşturulmasına özel önem verilmektedir. Rusya İslam Enstitüsü ve Bulgaristan İslam Akademisi gibi eğitim merkezlerinin lisans ve yüksek lisans programlarının karşılaştırmalı bir incelenmesi, ders yapısı, Hanefi hukuk geleneğine yapılan vurgu, teorik ve uygulamalı bileşenlerin oranı ve İslam hukuku ile ilgili disiplinlerin öğretilmesine yönelik yaklaşımlardaki farklılıkları göstermektedir. Modern Rusya'da İslam hukuku kavramının oluşumunda Müslüman elitlerin rolü de ele alınmaktadır. Ülke içinde ve dışında eğitim almış uzmanların eğitim programlarının içeriği ve organizasyonu üzerindeki etkisi vurgulanmaktadır. Araştırma, Sovyet sonrası Merkez Rusya'da İslam hukuku öğretiminin üç faktörün kesişiminde geliştiğini vurgulamaktadır: Sovyetlerin din karşıtı politikasının mirası, yerel dini girişimler ve uluslararası İslami eğitim merkezlerinin etkisi. Çalışmada İslam hukukunun sadece kaybolan gelenekleri geri kazanmakla kalmadığı, aynı zamanda yükseköğretim sistemi içinde yeni bir akademik boyut kazandığı, dini çevrelerde hukuk kültürünü güçlendirdiği sonucuna varılmıştır. Bu hususların incelenmesi, eğitim sistemi geliştirme sürecinde karşılaşılan sorunların ve zorlukların belirlenmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the teaching of Islamic law in post-Soviet Central Russia by taking into account its historical context, institutional development, and educational programs. It compares different stages in the development of Islamic legal education, from the Soviet period—when Islamic education was marginalized and confined to a few religious institutions—to the post-Soviet era marked by the revival of religious education and the establishment of structured programs. Special emphasis is placed on the creation of a modern Muslim educational infrastructure in Russia. A comparative analysis of undergraduate and graduate programs at institutions such as the Russian Islamic Institute and the Bolgar Islamic Academy reveals differences in curriculum structure, emphasis on the Hanafi legal tradition, the balance between theoretical and practical components, and approaches to teaching disciplines related to Islamic law. The role of the Muslim elite in shaping the concept of Islamic legal education in modern Russia is also addressed. The influence of experts educated both domestically and abroad on the content and organization of academic programs is highlighted. The study argues that Islamic legal education in post-Soviet Central Russia has developed at the intersection of three key factors: the legacy of Soviet anti-religious policies, local religious initiatives, and the influence of international Islamic educational centers. It concludes that Islamic law is not only reclaiming lost traditions but is also gaining a new academic dimension within the framework of higher education, contributing to the strengthening of legal culture in religious circles. The examination of these dynamics also helps identify the challenges and problems encountered in the process of developing the Islamic educational system.