Küresel sivil toplumun aktör, eylem ve söylemlerini yönetişim paradigması üzerinden kavramak
Understanding the actors, actions and discourse of global civil society through global governance paradigm
  1. Tez No: 947043
  2. Yazar: NİL DİKMENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Küresel yönetişim; siyasal, ekonomik ve sosyal olmak üzere üç boyutu bulunan, farklı aktörlerin etkileşim halinde olduğu bir sistemdir. Küresel sivil toplum aktörleri bu sistemin sosyal boyutunda faaliyet göstermektedir. Bu çalışma küresel sivil toplum çalışmalarının ampirik kolundan devam etmektedir. Bu bakış açısı ile, aktörler hakkında detaylı bilgi elde edilmesinin incelenen alanın sınırlarının belirlenmesi ve alan hakkında yapılan çalışmaların geliştirilebileceği savunulmaktadır. Bu nedenle sivil toplum örgütlerinin, sosyal hareketlerin ve yeni nesil örgütlenmelerin hepsini kapsayan bir veri tabanı prototipi hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, küresel sivil toplumda etkileşimde olan tüm aktörler hakkında homojenize veri toplanabilen bir araç düzenlenmektedir. Yaratılan prototip üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak incelenen unsurun aktörlüğü, ikinci olarak ise küreselliği incelenmektedir. Küresel sivil toplum aktörü olduğu belirlenen unsur hakkındaki bilgiler, üçüncü bölümde kategorize edilmektedir. Aktörlük incelemesi Hofferberth'ün aktörlüğün üç unsuru (form, niyet, etki) çalışmasına dayanmaktadır. Küresellik seviyesi incelemesi della Porta ve Tarrow'un irdelemesi temel alınarak destek ve faaliyet olarak iki alt başlıkta yapılmaktadır. Son bölümde araştırma nesnesi olan kurumun temel etkinlik alanı, kullandığı araçlar ve elde ettiği sonuçlar hakkındaki bilgiler kodifiye edilmektedir. Temel etkinlik alanları seçenekleri Birleşmiş Milletler'e bağlı olan Uluslararası Dernekler Birliği (UIA) veritabanından alınmıştır. Elde edilen sonuçlar bölümü 'normların yaşam döngüsü' teorisi baz alınarak geliştirilmiştir. Tüm kategorilerin kuantitatif karşılıkları belirlenmiştir. Prototipin işlevselliğinin denenmesi için son bölümde beş adet unsur incelenmiştir. Bu örnekler farklı formlara ve küresellik seviyelerine sahip olmaları göz önünde bulundurularak seçilmiştir.“Uluslarararsı Kara Mayınlarının Yasaklanması Kampanyası”,“McLibel”,“change.org”,“Greenpeace”ve“Barış ve Adalet için Birleşmiş”kurumları incelenmiştir. Daha sonrasında bu uygulamalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global governance is a system, in which different actors interact, with three dimensions: political, economic and social. Global civil society actors operate in the social dimension of this system. This research continues from the empirical branch of global civil society studies. Thus, it is suggested that obtaining detailed information about actors will be beneficial in determining the boundaries of this sphere and improve the studies conducted on the field. For this reason, this study aims to construct a database prototype which can cover all element of global civil society such as civil society organizations, social movements and new generation organizations. The tool designed in this study aims to gather homogenized data about all actors interacting in global civil society sphere. The prototype consists of three main parts. Firstly, the agency of the element under study is examined. Secondly, its globality is discussed. The third part consists the information about the subject if it is determined to be a global civil society actor. The agency section is based on M. Hofferberth's study of the three necessities of agency (corporeality, intentionality, efficacy). The globality section is divided into two subheadings as support and activity, based on the analysis of della Porta and Tarrow. In the last section, information about the main activity area of the institution, the tools it uses and the results it obtains are codified. The main activity area options are gathered from the Union of International Associations database, which is affiliated with the United Nations. The results section is developed based on the theory of the 'life cycle of norms'. All of sections are codified to have quantitative data. In the last section, five subjects are examined to test the functionality of the prototype. These examples are selected with the consideration of their variety. The International Campaign to Ban Landmines, McLibel, change.org, Greenpeace and United for Peace and Justice institutions are analyzed and the results are compared.