Kurum kültürü ve lider iletişiminin çalışan motivasyonuna etkisi
The effect of organizational culture and leader communication on employee motivation
  1. Tez No: 947044
  2. Yazar: MANOLYA ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ PELTEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bireyler, doğdukları andan itibaren içinde bulundukları kültürün norm ve değerleriyle şekillenen bir yaşam biçimini benimser ve zamanla bu kültürü içselleştirirler. Benzer biçimde örgütler de kendilerine özgü değerler, tutumlar ve davranışlar geliştirerek bir örgüt kültürü inşa eder. Örgüt kültürünün oluşumunda fiziksel çevre, kurumun geçmişi, vizyonu, iletişim biçimleri ve çalışan katılımı gibi pek çok unsur rol oynar. Bu süreçte liderler, kararları ve iletişim tarzlarıyla belirleyici bir konumdadır; çünkü liderler, örgüt kültürünün hem bir ürünü hem de onu şekillendiren aktörlerdir. Çalışanların işyerinde potansiyellerini tam olarak ortaya koyabilmeleri, büyük ölçüde motivasyonlarının yüksek olmasına bağlıdır. Ancak bu motivasyonun sağlanması, liderlerin etkin yönetim yetkinliklerine sahip olması ile mümkündür. Geçmişten günümüze etkin liderlik özellikleri üzerine çok fazla araştırma yapılmış olup; yapılan araştırmalar, bu niteliklerin nasıl şekillendiğini ve ne tür iletişim modelleri ile desteklendiğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında, liderlik yaklaşımları, liderin sahip olması gereken iletişim becerileri ve motivasyonu etkileyen unsurlar literatür taramasıyla incelenmiş; özellikle iletişim perspektifinden ele alınarak, kuramsal bir çerçevede değerlendirilerek; kurum kültürü ile lider iletişiminin çalışan motivasyonu üzerindeki etkileri kuramsal bir çerçevede analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan kuramsal analiz ile, söz konusu kavramların örgütsel yapı içindeki karşılıklı ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bulgular, kurum kültürü ve lider iletişiminin çalışan motivasyonunu önemli ölçüde etkilediğini göstermekte; çalışan bağlılığını artırmak, performansı yükseltmek ve kurumsal hedeflere ulaşmak için liderlerin iletişim becerilerini güçlendirmelerine yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, kurum kültürü, liderlik ve motivasyon alanlarındaki literatüre katkı sağlamakta ve iş yeri dinamiklerinin anlaşılmasına yönelik önemli çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
From the moment individuals are born, they adopt a way of life shaped by the norms and values of the culture in which they are raised, eventually internalizing this culture. Similarly, organizations develop their own unique values, attitudes, and behaviors, thereby constructing an organizational culture. The formation of organizational culture is influenced by various factors such as the physical environment, the institution's history, vision, communication styles, and employee participation. In this process, leaders occupy a critical position through their decisions and communication styles, as they are both products and shapers of the organizational culture. Employees' ability to fully realize their potential in the workplace largely depends on the level of their motivation. However, sustaining high motivation is only possible when leaders possess effective management competencies. Numerous studies have been conducted on effective leadership characteristics over time, revealing how these traits are formed and which communication models support them. In this thesis, leadership approaches, the communication skills leaders should possess, and the factors influencing motivation have been examined through a comprehensive literature review. These elements are analyzed from a communication perspective and evaluated within a theoretical framework to explore the effects of organizational culture and leadership communication on employee motivation. The theoretical analysis conducted within the scope of this research aims to contribute to a better understanding of the interrelated dynamics of these concepts within organizational structures. Findings indicate that organizational culture and leadership communication significantly influence employee motivation. The study offers practical recommendations for strengthening leaders' communication competencies to enhance employee engagement, improve performance, and achieve organizational goals. This research contributes to the literature in the fields of organizational culture, leadership, and motivation and provides valuable insights into workplace dynamics.